مقلوبه لبنانی یکی از غذاهای معروف لبنان است که با موادی مانند بادمجان، مرغ، برنج و سیب زمینی به همراه دیگر مواد پخته می شود. این غذا کمی شبیه به ته چین هست و یک غذای متفاوت حساب می شود. این غذا را می توانمیدئ با سالاد شیرازی یا کاهو میل کنید که بسیار خوشمزه می شود. انواعی از مقلوبه وجود دارد اما شیوه پخت مقلوبه تقریبا شبیه هم است. امروز در آشمزی طرز تهیه مقلوبه لبنانی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه مقلوبه لبنانی

پیاز2 عدد
بادمجان1 عدد
سیب زمینی1 عدد
مرغ5 تا 6 تکه
برنج3 پیمانه
نمک1 ق غذا خوری
ادویهبه میزان لازم

طرز تهیه مقلوبه لبنانی

مرحله اول: سرخ کردن پیاز

یکی از پیازها را پوست کنید و خلالی با چاقو خرد کنید. در یک تابه روغن بریزید و آن را روی گاز قرار دهید. صبر کنید تا روغن داغ شود سپس پیاز ها را اضافه کنید و هم بزنید تا سرخ شود. ادویه ها را اضافه کنید ادویه های استفاده شده شامل فلفل سیاه و قرمز، پودر سیر، زردچوبه، زنجبیل و پودر پولبیبر است که از کدام نصف قاشق چای خوری اضافه کنید. مرغ را پاک کنید و بشورید و بعد از تکه کردن به پیاز اضافه کنید.

مرحله دوم: پختن مرغ

کمی نمک به مرغ ها اضافه کنید. آب را نیز اضافه کرده و هم بزنید. درب تابه را بزارید و 20 دقیقه زمان دهید تا بپزد. در این حین سیب زمینی و بادمجان را باید سرخ کنید.

مرحله سوم: سرخ کردن

سیب زمینی را پوست کنید و دایره ای یا ورقه ای برش دهید. بادمجان را نیز پوست کنید و برای مدتی در آب و نمک قرار دهید تا تلخی آن گرفته شود. در یک تابه روغن بریزید و سیب زمینی ها را در آن قرار دهید و هر دو طرف آن را سرخ کنید. بادمجان ها را از آب و نمک درآورید و با دستمال خشک کنید سپس ورقه ای خرد کنید و در تابه بریزید تا سرخ شود.

مرحله سوم: آماده کردن برنج

مرغ های پخته شده را در صافی قرار دهید تا آب آن جدا شود. یاز دیگر را نیز پوست کنید و در تابه روغن بریزید و سرخ کنید. برنج را در قابلمه بریزید و به اندازه یک بند انگشت به آن آب مرغ اضافه کنید.

مرحله چهارم: چیدن مواد در قابلمه

در کف قابلمه کاغذ روغنی پهن کنید و مرغ ها را که کمی سرخ کرده اید در قابلمه بچینید. سیب زمینی سرخ کرده ها را نیز روی آن بچینید. بادمجان های سرخ شده را روی سیب زمینی ها بچینید و در ادامه پیاز داغ را اضافه کنید. برنج را نیز در این مرحله به قابلمه اضافه کنید و با قاشق فشرده کنید و روی آن را صاف کنید.

مرحله پنجم: پختن مقبوله در قابلمه

یک دمکنی به روی درب قابلمه قرار دهید و درب قابلمه را بزارید. گاز را روشن کنید و روی دمای متوسط قرار دهید و بزارید به مدت 40 تا 50 دقیقه مقبوله شما بپزد سپس بعد از سرد شدن میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه مقبوله لبنانی

  1. می توانید برای تهیه برنج و آب مرغ از کمی عصاره زعفران نیز استفاده کنید.
  2. برای تزیین مقلوبه می توانید از کمی زرشک و زعفران بعد از پخت و سرد شدن آن استفاده کنید.
5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: