عدس پلو مغان یکی از غذا های ایرانی است که در تهیه آن از سبزی فورمه سبزی و عدس استفاده می شود که آن را همانند عدس پلوی ساده با گوشت چرخ کرده میل می کنند. شاید تا امروز فکر می کردید که از سبزی قورمه فقط در قورمه سبزی استفاده می شود و استفاده از ان در غذا های دیگر خیلی خوب نمی شود اما باید گفت استفاده از این سبزی در عدس پلو مغان ترکیب خوشمزه ای هست که می توانید تهیه کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه عدس پلو مغان را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه عدس پلو مغان

برنج3 پیمانه
عدس1 پیمانه
گوشت چرخ کرده250 گرم
سبزی قورمه200 گرم
پیاز1 عدد
ادویه: زردچوبه، فلفل قرمز، فلفل سیاه، دارچین، زیره، نمک و زعفرانبه میزان لازم

طرز تهیه عدس پلو مغان

مرحله اول: تفت دادن پیاز

پیاز ها را پوست کنید و با چاقو خرد کنید. در یک تابه روغن بریزید و گاز را روشن کنید تابه را روی گاز قرار دهید و پیاز ها را به تابه اضافه کنید. پیاز ها را با کفگیر هم بزنید تا سرخ شود. ادویه های گفته شده را نیز اضافه کنید.

مرحله دوم: پختن عدس

عدس را از شب قبل پاک کنید و خیس کنید یک ساعت مانده به شروع پخت غذا عدس ها را با آب و کمی نمک روی شعله بزارید و صبر کنید تا بپزد. وقتی عدس ها کمی نرم شد شعله را خاموش کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن مواد لازم

در این مرحله گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و 3 تا 4 دقیقه تفت دهید. سپس عدس های پخته شده را نیز اضافه کنید. سبزی قورمه را نیز اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله چهارم: پخت عدس پلو دامغانی

برنج را پاک کنید و به ازای هر پیمانه 2 پیمانه آب بریزید کمی نمک به آن نیز اضافه کنید. قابلمه را روی گاز قرار دهید تا برنج بپزد. بعد از مدتی برنج را در آبکش بریزید و با آب سرد بشورید و آبکشی کنید. کف تابه را روغن بریزید و سیب زمینی یا نان بچینید. مقداری از برنج را اضافه کنید سپس روی آن از مواد تفت داده شده بریزید و هم بزنید تا ترکیب شود و دوباره برنج بریزید و به همین ترتیب تا زمانی که مواد تمام شود این کار را انجام دهید.

مرحله پنجم: آماده شدن عدس پلو مغان

دمکنی را روی درب قابلمه قرار دهید و قابلمه را روی شعله قرار دهید و 20 تا 30 دقیقه زمان دهید تا به خوبی دم بکشد. بعد از مدت زمان گفته شده عدس را در ظرف سرو بریزید و کمی زعفران بریزید و نوش جان کنید.

فوت و فن های طرز تهیه عدس پلو مغان

  1. اگر از سبزی قورمه خشک استفاده می کنید به ازای هر نفر 2 قاشق غذا خوری لازم است که استفاده کنید.
  2. در این دستور تهیه برنج را آبکش کردیم که شما می توانید کته آن را نیز تهیه کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: