گمج کباب یکی از غذا های گیلانی است که بسیار لذیذ است و می توانید آن را با کته یا نان میل کنید که البته با برنج گیلانی کته بسیار دلچسب تر خواهد بود. شاید در نگاه اول فکر کنید این غذا شبیه فسنجان است اما باید گفت که طرز تهیه این دو غذا با هم متفاوت است. گمج کباب را در بیشتر مراسمات خاص نیز تهیه می کنند و یک غذای سنتی گیلانی است. این غذا یکی از غذا های گران قیمت در رستوران های گیلان و شمال کشور است. امروز در آشمزی طرز تهیه گمج کباب را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه گمج کباب

گوشت300 گرم
مغز گردو میکس شده200 گرم
پیاز1 عدد
رب انار2 ق غذا خوری
چوچاق میکس شده2 ق غذا خوری
نمک و فلفل سیاهبه میزان لازم
روغن2 ق غذا خوری
آب سرد3 لیوان

طرز تهیه گمج کباب

مرحله اول: تفت دادن پیاز ها

پیاز ها را پوست کنید و با چاقو ریز خرد کنید. در یک تابه روغن بریزید سپس پیاز ها را نیز اضافه کنید و هم بزنید. وقتی کمی پیاز ها سرخ شد گوشت را اضافه کنید بعد از مدتی که کمی رنگ گوشت تغییر کرد مغز گردو را اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله دوم: اضافه کردن سبزی و رب

سبزی را پاک کنید و با کارد خرد کنید سپس به مواد دیگر اضافه کنید. رب را نیز اضافه کنید و کمی هم بزنید. در ادامه مقداری آب را نیز اضافه کنید. فلفل سیاه را نیز اضافه کنید و درب ظرف را نیز ببندید و بزارید گمج کباب شما روی حرارت ملایم بپزد.

مرحله سوم: پختن گمج کباب

بعد از مدتی درب آن را بردارید و هم بزنید. این خورش مثل فسنجان به مقدار زیاد روغن نمیندازد و خیلی هم شل نیست. بعد از مدتی گاز را خاموش کنید و خورش را در ظرف سرو بریزید و میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه گمج کباب

  1. برای رب می توانید نیمی از رب را از رب انار و دیگری را از رب آلو استفاده و با هم ترکیب کنید.
  2. اگر به سبزی چوچاق دسترسی ندارید می توانید از گشنیز و نعنا خرد و میکس شده نیز استفاده کنید.
  3. اگر در تهیه این غذا از گوشت راسته استفاده کنید بهتر است.
  4. برای تهیه این غذا می توانید از گمج استفاده کنید ولی اگر در دسترس نبود در قابلمه معمولی هم می توانید تهیه کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: