باقلوا لوزی یکی از باقلواهای معروف و محبوب شهر قزوین است که طعم بینظیری دارد. اگر یک بار این باقلوا را امتحان کنید بار دو نیز آن را تهیه خواهید کرد. اگر با دستور تهیه گفته شده پیش بروید به راحتی می توانید یک باقلوا لوزی عالی تهیه کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه باقلوا لوزی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه خمیر باقلوا

گلاب1 ق غذا خوری
آب گرم2 ق غذا خوری
روغن جامد1 ق سوپ خوری
آرد1 پیمانه

مواد لازم برای داخل باقلوا

پودر بادام5 پیمانه
پودر پسته3 پیمانه
پودر قند5 پیمانه
زعفران پودر شده3 ق غذا خوری
پودر هل1 ق غذا خوری

مواد لازم برای تهیه شربت باقلوا

آب1 پیمانه
شکر1 پیمانه
گلاب2 ق غذا خوری

طرز تهیه باقلوا لوزی

مرحله اول: تهیه خمیر باقلوا

آب و روغن را همراه گلاب در یک ظرف بریزید و مخلوط کنید سپس آرد را کم کم اضافه کرده و خمیر را کمی ورز دهید تا نرم و لطیف شود. خمیر را در یک کیسه فریزر بریزید و به مدت 2 ساعت در محیط قرار دهید تا استراحت کند. خمیر را بعد از استراحت در یک سطح صاف قرار دهید و به دو قسمت تقسیم کنید و یکی از قسمت ها را با وردن پهن کنید تا مانند نان لواش شود.

مرحله دوم: پهن کردن خیمر در قالب

کف قالب مخصوص باقلوا را چرب کنید و خمیر پهن شده را روی تمام سطح و دیواره های قالب پهن کنید و قسمت های اضافی را با کاتر یا چاقو جدا کنید. پودر قند را الک کرده و در یک ظرف بریزید سپس پودر بادام را نیز با آن ترکیب کنید سپس آن را از صافی رد کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن لایه ها

قند بادام را به 5 قسمت تقسیم کنید و به یکی از قسمت ها پودر هل اضافه کنید و هم بزنید سپس آن را روی خمیر پهن شده ریخته و با گوشکوب به آرامی فشرده کنید. یک لایه قند بادام ساده بریزید و آن را نیز کمی فشرده کنید. در ادامه قند بادام را با پودر زعفران ترکیب کرده و مانند دیگر لایه ها فشرده کنید. در ادامه یک لایه قند بادام ساده اضافه کرده سپس قند بادام لایه دیگر را با پودر پسته ترکیب کرده و فشرده کنید.

مرحله چهارم:

در این مرحله خمیر باقی مانده را نیز پهن کنید و روی باقلوا ها بکشید سپس باقلوا ها را به اندازه دو سانت لوزی مانند برش بزنید و در فر از قبل گرم شده با دمای 175 درجه به مدت 30 تا 35 دقیقه قرار دهید. برای تهیه شربت ابتدا آب را در یک قابلمه بریزید و روی گاز قرار دهید سپس شکر را اضافه کرده و هم بزنید تا حل شود و در آخر گلاب را اضافه کنید و بزایرد شربت خنک شود. وقتی شربت خنک شد آن را به باقلوا اضافه کرده و سینی باقلوا را به مدت 24 ساعت در یخچال نگه دارید سپس نوش جان کنید.

فوت و فن های طرز تهیه باقلوا لوزی

  1. برای تهیه شربت باقلوا می توانید به جای گلاب از مقداری عرق هل استفاده کنید.
  2. برای فشرده کردن لایه ها توجه داشته باشید که خیلی فشار نیاورید و همین که کمی فشرده شود کافی است.
  3. شما می توانید ترتیب لایه های زعفرانی با سایر لایه ها را تغییر دهید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: