شیرینی نان قندی یکی از شیرینی های خوشمزه و آسان است که اصالت آن قزوینی است اما در شهر های دیگر نیز تهیه می شود. نان قندی یکی از گزینه های خوب برای تهیه شیرینی برای عید است. در این دستور نان قندی در دو رنگ قهوه ای و سفید تهیه شده است. بافت این شیرینی یک بافت خاص و متنوع است که در شیرینی های سنتی دیگر دیده نمی شود. امروز در آشمزی طرز تهیه شیرینی نان قندی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شیرینی نان قندی

پودر قند250 گرم
روغن جامد250 گرم
پودر هل1 ق مربا خوری
آرد500 گرم
بکینگ پودر1 ق مربا خوری
پودر کاکائو2 ق سوپ خوری

طرز تهیه شیرینی نان قندی

مرحله اول: هم زدن مواد

روغن جامد را در یک کاسه بریزید و به آن پودر قند و هل الک کرده را اضافه کنید و با همزن بزنید تا سبک و یکدست شود. آرد و بکینگ پودر را در یک کاسه دیگر بریزید و ترکیب کنید سپس الک کرده و به مواد اضافه کنید.

مرحله دوم: استراحت دادن به خمیر

مواد اضافه شده را با نوک انگشتان دست هم زده و ترکیب کنید و ورز دهید. خمیر تهیه شده را در یک کیسه فریزر بریزید و به مدت 4 ساعت در دمای محیط به آن استراحت دهید. در ادامه خمیر را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و به یک قسمت مقداری پودر کاکائو الک شده بیفزایید و با دست یا لیسک هم بزنید.

مرحله سوم: پخت شیرینی در فر

به اندازه گردو از خمیر بردارید و در دست خود گرد کرده سپس با چاقو یک علامت به علاوه روی آن بکشید و مقداری تخم سیاه دانه یا خرفه روی آن پاشیده و آن را در سینی فر قرار دهید. دمای فر باید روی 170 درجه باشد و شیرینی ها در آن به مدت 10 الی 15 دقیقه بپزند.

مرحله چهارم: پخت شیرینی در تابه

برای این کار ابتدا کف یک تابه دو طرف را با مقداری روغن چرب کنید و شیرینی های گرد کرده را در آن با فاصله بچینید و روی حرارت ملایم قرار داده تا شیرینی ها به خوبی بپزد. مدت زمان لازم برای پخت این شیرینی 25 تا 35 دقیقه است که بهتر است هر 15 دقیقه یک بار چک کنید و ببینید شیرینی ها پخته شده است یا نپخته است.

فوت و فن های طرز تهیه شیرینی نان قندی

  1. از پودر پسته نیز به جای خرفه یا سیاه دانه برای تزیین روی شیرینی نان قندی می توانید استفاده کنید.
  2. اگر می خواهید شیرینی نان قندی شما زرد باشد می توایند به جای کاکائو مقداری زعفران دم کرده اضافه کنید.
  3. در هنگام ورز دادن توجه داشته باشید که نباید خیلی ورز دهید چون شیرینی به روغن می افتد.
  4. حتما فر را از قبل روشن کنید تا گرم شود و حتما اگر سیبنی را چرب نمی کنید از کاغذ روغنی استفاده کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: