شیرینی یاقوتی یکی از شیرینی های خوشمزه است که شما می توانید روی آن را با بریلو و مارمالاد در طعم و رنگ های مختلف تزیین کنید. بافت این شیرینی بسیار لطیف و نرم است و به سرعت پودر می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه شیرینی یاقوتی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شیرینی یاقوتی

روغن صاف یا کره75 گرم
پودر قند40 گرم یا 1/3 پیمانه
آرد150 گرم یا 1 و 1/4 پیمانه
زرده تخم مرغ1 عدد
اسانس پرتقال یا وانیل1/2 ق چای خوری
بریلوبرای تزیین

طرز تهیه شیرینی یاقوتی

مرحله اول: ترکیب کردن مواد شیرینی یاقوتی

ابتدا کره یا روغن را در محیط قرار دهید تا هم دمای محیط شود سپس در یک ظرف بریزید و به آن پودر قند الک شده اضافه کنید و با همزن برقی به خوبی هم بزنید تا سبک و حجیم شود. در ادامه زرده تخم مرغ را همراه وانیل یا اسانس اضافه کرده و خوب هم بزنید.

مرحله دوم: قالب زدن شیرینی

آرد را کم کم به مواد ترکیب شده اضافه کنید و ابتدا با لیسک هم بزنید سپس با نوک انگشت آن را جمع کنید. خمیر را در کیسه فریزر قرار دهید و با دست کمی پهن کرده و به مدت یک ساعت در یخچال به خمیر استراحت دهید. بعد از استراحت خمیر را بین دو کیسه فریزر پهن کنید و با قالب دلخواه یا کاتر به آن شکل دهید و با یک وسیله که یک گردی کوچک دارد یک فرورفتگی در وسط شیرینی ایجاد کنید.

مرحله سوم: پخت شیرینی در فر

شیریین ها را در سینی فر که چرب کردید با فاصله از هم بچینید سپس شیرینی ها را در فر از قبل گرم شده قرار دهید تا شیرینی ها به خوبی بپزد. دمای فر باید روی 175 درجه باشد و به مدت 15 تا 20 دقیقه شیرینی ها بپزد.بعد از پخت وقتی شیرینی ها خنک شد می توانید کمی بریلو با رنگ دلخواه را در قیف قنادی بریزید و مانند یک نقطه روی فرورفتگی شیرینی پایپ کنید.

مرحله چهارم: پخت شیرینی بدون فر

در ابتدا کف یک تابه کاغذ روغنی پهن کنید و شیرینی ها را روی آن چیده سپس تابه را روی گاز قرار دهید. یک شعله پخش کن نیز روی شعله گاز قرار داده و حرارت را ملایم کنید. مدت زمان لازم برای پخت شیرینی تقریبا 30 دقیقه می باشد.

فوت و فن های طرز تهیه شیرینی یاقوتی

  1. بعد از پخت به هیچ عنوان به شیرینی ها دست نزنید چون باعث خرد شدن شیرینی ها می شود و صبر کنید تا خنک شود.
  2. شما می توانید خمیر این شیرینی را از قبل آماده کنید و در فریزر نگه دارید و در هر زمان که دوست داشتید از فریزر خارج کرده تا هم دمای محیط شود سپس در فر قرار دهید.
  3. به جای مارمالاد یا بریلو می توانید فرورفتگی شیرینی ها را با پودر پسته یا شکلات نیز پر کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: