لواشک هفت میوه یکی از لواشک هایی است که در آن از میوه های تابستانی مثل شلیل، هلو، زردآلو، سیب، آلبالو، کیوی و… استفاده می شود که البته نوع میوه ها قابل تغییر است. این لواشک به دلیل اینکه از 7 نوع میوه در آن استفاده می شود یکی از لواشک های سالم و پر از ویتامین حساب می شود. لواشک یک خوراکی ایرانی و با مزه ترش و شور می باشد که از شیره میوه‌هایی مانند آلوچه، زردالو، آلو، سیب، کیوی و مانند آن تهیه می‌شود و مانند لواش آن را پهن و نازک می‌کنند تا خشک شود. لواشک در واقع نوعی عصارهٔ گرفته‌ شده از میوه‌ها است که متخصصان تغذیه به آن اکستراکت می‌گویند. امروز در آشمزی طرز تهیه لواشک هفت میوه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه لواشک هفت میوه

آلبالو500 گرم
شلیل500 گرم
زردآلو500 گرم
سیب500گرم
هلو500 گرم
کیوی500 گرم
آلو500 گرم
نمکبه مقدار لازم

طرز تهیه لواشک هفت میوه

مرحله اول: شستن میوه ها

همه میوه ها را با آب به خوبی بشویید. می توانید هسته زردآلو ها را جدا کنید. میوه ها را با چاقو کمی برش دهید تا در قابلمه جا شود.

مرحله دوم: ریختن میوه ها در قابلمه

در یک قابلمه کمی آب بریزید سپس میوه ها را اضافه کرده و درب قابلمه را بزارید سپس قابلمه را روی شعله قرار داده و بزارید میوه ها آب پز شود کمی نمک نیز به مواد اضافه کنید. وقتی میوه ها پخت شعله گاز را خاموش کنید تا میوه ها نسوزد.

مرحله سوم: آبکش کردن میوه های پخته شده

میوه های پخته شده را از قابلمه خارج کرده و در آبکش بریزید تا آب آن جدا شود. سپس با دست به خوبی آب آن را می گیریم. هسته و پوست ها را دور بریزید.

مرحله چهارم: ریختن مواد روی نایلون

یک نایلون را روی یک سطح صاف مانند یک سینی پهن کرده و کمی روغن روی آن پخش کنید تا بعد از آماده شدن به راحتی از نایلون جدا شود. مواد را روی یک نایلون ریخته و با قاشق پخش کنید تا یکدست شود. سینی را در معرض نور خورشید قرار دهید تا خشک شود.

فوت و فن های طرز تهیه لواشک هفت میوه

  1. می توانید از هر میوه دیگری نیز در تهیه لواشک استفاده کنید و نمک هم قابل حذف می باشد.
  2. یبعد از چند روز وقتی لواشک ها خشک یا نیمه خشک شد می توانید آن را از نایلون جدا کرده و آن را میل کنید.
  3. اگر می خواهید لواشک شما ترش تر شود می توانید از آلبالو بیشتری در آن استفاده کنید یا می توانید از جوهر لیمو برای ترش شدن آن نیز استفاده کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: