شیرینی لطیفه یکی از شیرینی های بسیار پر طرفدار، خوشمزه و زیبای ایرانی است که یکی از گزینه های ثابت قفسه قنادی ها می باشد. شیرینی لطیفه از دو لایه شیرینی است که با مواد میانی تشکیل شده از خامه به هم متصل شده اند. امروز قصد داریم تا طرز تهیه شیرینی لطیفه خانگی خامه ای و پفکی به سبک قنادی را به شما آموزش دهیم تا اگر از علاقه مندان به این شیرینی هستید نوع خانگی آن را تهیه و نوش جان کنید پس با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه شیرینی لطیفه خانگی:

آرد1 لیوان
شکر1 لیوان
تخم مرغ4 عدد
پودر قندبه میزان لازم برای تزیین
وانیل1/4 قاشق چایخوری
بیکینگ پودر1/2 قاشق چایحخوری
خامه فرم گرفتهبه میزان لازم
نمک1 پنس
پودر پسته برای تزیینبه میزان لازم

طرز تهیه شیرینی لطیفه خامه ای و پفکی:

مرحله اول آماده سازی سفیده تخم مرغ:

ابتدا زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا می کنیم و در دو ظرف مجزا می ریزیم. حالا سفیده تخم مرغ را به همراه نمک با همزن برقی تا حدی مخلوط می کنیم که اگر ظرف را برگردانیم سفیده ها از داخل ظرف خارج نشوند.

مرحله دوم آماده سازی زرده تخم مرغ:

سفیده تخم مرغ را به همراه وانیل و شکر خوب مخلوط می کنیم تا بافتی کرمی و کشدار پیدا کند. سپس سفیده تخم مرغ را با زرده مخلوط کرده و با یک لیسک به آرامی مواد را مخلوط می کنیم تا یکدست شود.

مرحله سوم افزودن آرد:

آرد و بکینیگ پودر را 3 مرتبه الک می کنیم و به تدریج به مواد می افزاییم و با لیسک دورانی و آرام مخلوط می کنیم تا مواد کاملا یکدست شوند.

مرحله چهارم آماده سازی برای پخت شیرینی:

داخل سینی پخت را کاغذ روغنی می اندازیم و از مواد آماده شده به اندازه یک گردو داخل سینی می گذاریم سعی کنید فاصله ای 2 سانتی متری بین شیرینی ها را رعایت کنید. سپس روی شیرینی ها پودر قند الک می کنیم.

مرحله پنجم پخت شیرینی لطیفه:

شیریمی لطیفه را داخل فر گرم شده با دمای 180 درجه سانتی گراد قرار می دهیم و به مدت 10 دقیقه لطیفه ها را می پزیم.بعد از گذشت این زمان شیرینی ها را از داخل فر بیرون آورده و زمان می دهیم تا کاملا خنک شوند.

مرحله ششم تزیین شیرینی لطیفه:

خامه فرم گرفته را داخل قیف با ماسوره شکوفه ای ریخته و روی یک لایه از شیرینی یک شکوفه بزرگ خامه ریخته و سپس لایه بعدی شیرینی را روی آن قرار می دهیم و با پسته تزیین و سرو نمایید نوش جان.

نکات و فوت و فن تهیه شیرینی لطیفه به سبک قنادی:

  1. برای اینکه خمیر را راحت تر داخل سینی فر بگذارید بهتر است مواد را داخل قیف بریزید و با ماسوره ساده بریزید.
  2. در طول زمان پخت نباید درب فر باز شود.
  3. حتما برای تهیه این شیرینی باید از شکر دانه ریز استفاده شود در غیر این صورت شیرینی باکیفیتی بدست نمی آید.
  4. حتما آرد را باید الک کرده و هوادهی کنید.
5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: