آبگوشت کرمانی یکی از انواع آبگوشت ها است که با تشریفات و مواد زیادی تهیه می شود. این آبگوشت اصالتا متعلق به رفسنجان است که در کرمان تهیه می شود از این رو به آن آبگوشت کرمانی می گویند. آبگوشت یک غذای مقوی است که می تواند بریا مدت طولانی شما را سیر نگه دارد. امروز در آشمزی طرز تهیه آبگوشت کرمانی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه آبگوشت کرمانی

نخود1 پیمانه
لوبیا چیتی1 پیمانه
پیاز2 عدد
گوشت گوسفند1 کیلو
دنبهکمی
ترخون، شنبلیله و جعفری120 گرم
سیب زمینی4 عدد
به1 عدد
برگه زردآلو100 گرم
مغز گردو100 گرم
لیمو عمانیمقداری
رب گوجه فرنگی2 ق غذا خوری
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

از شب قبل نخود و لوبیا را پیمانه زده و در سینی بریزید و پاک کنید سپس با آب بشورید و بزارید خیس بخورد. پیاز را پوست کنید و خرد کنید سپس در تابه روغن بریزید و پیاز را در آن تفت دهید و سرخ کنید.

مرحله دوم: ریختن مواد در قابلمه پخت

گوشت را به پیاز های سرخ شده اضافه کنید و تفت دهید. وقتی رنگ گوشت عوض شد به آن زردچوبه را اضافه کنید و تفت دهید. مواد را در یک قابلمه بریزید و به آن آب جوش اضافه کنید سپس نخود و لوبیا را نیز اضافه کنید.

مرحله سوم: پخت مواد آبگوشت

به را خرد کنید و به قابلمه اضافه کنید سپس برگ زردآلو را اضافه کنید. دنبه را نیز اضافه کنید سپس سیب زمینی را پوست کنید و به قابلمه اضافه کنید و 1 تا 2 ساعت بزارید مواد بپزد.

مرحله چهارم: تفت دادن مواد

در یک تابه کمی روغن دنبه بریزید و به آن ترخون و شنبلیله و جعفری را اضافه کنید سپس رب را نیز اضافه کنید و هم بزنید. کمی از آب غذا بردارید و به مواد تفت داده شده اضافه کنید و تفت دهید سپس به قابلمه اضافه کنید و بزارید مواد دوباره 30 دقیقه بپزد.

مرحله پنجم: تهیه آبگوشت

در آخر کار پخت آبگوشت نمک و فلفل را همراه لیمو عمانی و گردو خرد شده اضافه کنید و هم بزنید بعد از چند دقیقه جوشیدن آبگوشت آماده است نوش جان.

فوت و فن های طرز تهیه آبگوشت کرمانی

  1. به جای لیمو عمانی می توانید از سس لیمو عمانی یا پودر آن استفاده کنید.
  2. اگر سبزی های گفته شده در دسترس نبود می توانید از یکی از آن ها استفاده کنید.
  3. بعد از تهیه می توانید آب را از مواد جدا کنید و مواد را بکوبید تا کوبیده شما تهیه شود.
Rate this post

دسته بندی شده در: