حلیم نیشابوری یکی از انواع حلیم ها است که با بلغور گندم و گوشت به اضافه سایر مواد تهیه می شود. این حلیم می تواند گزینه خوبی برای فصل های سرد سال باشد که باعث گرم شدن بدن شما می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه حلیم نیشابوری را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه حلیم نیشابوری

بلغور گندم500 گرم
گوشت گوسفندی400 گرم
پیاز1 عدد
برگ بو و چوب دارچینبه میزان دلخواه
نمک، فلفل سیاه و جوز هندیکمی
لپهکمی
کرهمقداری

طرز تهیه حلیم نیشابوری

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

ابتدا گوشت را در یک کاسه که دارای آب سرد و مقدار خیلی کمی نمک است قرار دهید تا خونابه آن جدا شود سپس گوشت را با آب بشورید و در آبکش قرار دهید. بلغور ها را نیز با آب بشورید و بزاریرد خیس بخورد.

مرحله دوم: پخت گوشت

در ادامه گوشت را در قابلمه قرار دهید و به آن برگ بو و چوب دارچین را اضافه کنید. سپس پیاز را پوست کنید و به آن بیفزایید در ادامه مقداری آب به قابلمه اضافه کنید و درب قابلمه را قرار دهید تا گوشت بپزد. زمان لازم برای پخت گوشت حدودا 3 ساعت می باشد.

مرحله سوم: پخت بلغور

مقداری آب رد قابلمه بریزید و آن را روی گاز قرار دهید تا بجوشد و وقتی جوشید بلغور را همراه زردچوبه و یک تکه دارچین به قابلمه اضافه کنید و درب آن را ببندید تا بپزد. با قاشق کف روی گوشت و بلغور را بگیرید تا یک حلیم خوشمزه داشته باشید.

مرحله چهارم: تهیه حلیم

برای پخت بلغور توجه داشته باشید که بلغور ته می گیرد و باید هر یک ربع یک بار آن را هم بزنید. بعد از پخت گوشت ها آن را با چنگال ریش ریش کنید و به بلغور پخته و کمی غلیظ شده اضافه کنید. در این مرحله نمک و فلفل را نیز اضافه کنید و سپس آب گوشت را بیفزایید و کمی هم بزنید.

مرحله پنجم: آماده کردن قیمه روی حلیم نیشابوری

بعد از اضافه کردن گوشت باید حلیم را به طور مداوم هم بزنید تا حلیم به یک غلیظ خوب برسد. در ادامه برای تهیه قیمه روی حلیم ابتدا کره را رد یک ظرف بریزید و به آن لپه پخته شده اضافه کنید و هم بزنید سپس ادویه و دارچین را نیز بیفزایید و بعد از کمی تفت دادن آن را در ظرقف سرو روی حلیم بریزید.

فوت و فن های طرز تهیه حلیم نیشابوری

  1. بهتر از قسمت قلوه گاه و دنده گوشت گوسفندی استفاده کنید که چربی در آن قسمت بالاتر است و حلیم بهتری خواهید داشت.
  2. گر شما از گوشت ران یا سردست استفاده کردید یک لیوان شیر 10 دقیقه آخر پخت و ۱۰۰ گرم کره ذوب شده ۵ دقیقه آخر پخت اضافه کنید و حسابی مخلوط کنید.
  3. اگر جوز هندی در دسترس نبود می توانید آن را حذف کنید چون استفاده از آن ضروری نیست.
4/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: