نان کماج یک نان فوری و خوشمزه است که در نیم ساعت تهیه می شود و طعم و مزه بسیار خوبی دارد و شما می توانید خیلی راحت این نان را در خانه تهیه کنید. همان طور که مشخص است این نان فوری داخل تابه و بدون نیاز به فر تهیه می شود و شما می توانید نیم ساعت مانده به افطار این نان خوشمزه و سنتی و اصیل مازندرانی را تهیه کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه نان کماج مازندرانی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

تخم مرغ2 عدد
آرد برنج1 لیوان
آرد گندم2 ق غذا خوری
ماست3 ق غذا خوری
شکر1/2 لیوان
گلاب2 ق غذا خوری
شیر1/4 لیوان
زعفران دم کرده2 ق غذا خوری
بیکینگ پودر1 ق چای خوری
پودر هل1/2 ق چای خوری

طرز تهیه نان کماج مازندرانی

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

ابتدا تخم مرغ را بزنید تا از لختگی خارج شود و بعد زعفران و پودر هل را اضافه کنید و هم بزنید و بعد شکر و گلاب را به ترتیب اضافه کنید و هم بزنید تا مواد یکدست شود و بعد ماست و شیر را نیز اضافه کنید و مواد را هم بزنید.

مرحله دوم: افزودن آرد

آرد برنج را یک بار الک کنید و به ترکیب فوق اضافه کنید و در نهایت آرد گندم و بیکینگ پودر را به مواد اضافه کنید تا مواد یکدست شود و گلوله های آرد باز شود، باید غلظت مواد شبیه به ماست باشد.

مرحله سوم: پخت نان

شعله پخش کن را از یک ربع قبل روی حرارت قرار دهید تا گرم شود و بعد قابلمه را چرب کنید و مواد کماج را داخل قالب ریخته و سه بار به سطح کوبیده تا هوای اضافه خارج شود و بعد روی درب قابلمه دمکنی قرار دهید و به مدت 25 الی 35 دقیقه زمان دهید تا پخته شود و حتما با سیخ چوبی تست کنید اگر مواد نچسبید برگردونید تا طرف دیگر نیز 2 الی 3 دقیقه دیگر هم رنگ بگیرد. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت نان کماج مازندران

  1. برای تزیین می توانید از شیر عسلی و خلال بادام استفاده کنید.
  2. می توانید از زعفران دمکرده یا پودر زعفران سابیده شده استفاده کنید.
  3. می توانید از قالب های طرح دار استفاده کنید.
4.2/5 - (6 امتیاز)

دسته بندی شده در: