کلم پلو یکی از معروف ترین غذا های شهر شیراز است که در دیگر نقاط ایران نیز طرفداران خاص خود را دارد. همان طور که از نام این غذا بر می آید، اصلی ترین ماده اولیه این غذا کلم می باشد. البته کلم در بیش تر غذاهای شیرازی یافت می شود. دیگر مواد اولیه کلم پلوی شیرازی، برنج، گوشت چرخ کرده، پیاز و سبزیجات معطر نظیر شوید و تره و ریحان می باشد این غذا بخاطر وجود کلم دارای خواص زیادی از جمله کاهش کلسترول و پیشگیری از دیابت بوده و برای بینایی بسیار مفید است. کلم پلو را با کلم برگ یا کلم قمری تهیه می کنند. امروز در آشمزی کلم پلو شیرازی درجه یک را به شما آموزش می دهیم.

مواد لازم برای تهیه کلم پلو شیرازی

کلم برگ یا کلم قمرینیم کیلو
برنج3 پیمانه
گوشت چرخ کرده300 گرم
آرد نخودچی2 ق غذا خوری
سبزی کلم پلو ( تره، کمی ترخون و شوید و ریحان )150 گرم
آب غوره2 ق غذا خوری
پیاز1 عدد
نمک و فلفل سیاه و زردچوبه و ادویه کاری و زعفرانبه مقدار لازم

طرز تهیه کلم پلو شیرازی با گوشت قلقلی

مرحله اول ( درست کردن گوشت قلقلی )

پیاز را رنده می کنیم و به همراه گوشت چرخ کرده و آرد نخود چی و فلفل و نمک مخلوط می کنیم و خوب ورز می دهیم و بمدت 10 دقیقه در فریرز قرار می دهیم و بعد در داخل تابه سرخ می کنیم و کنار می گذاریم.

مرحله دوم ( آماده سازی کلم )

کلم را خلالی خرد کنید و داخل تابه بریزید. مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه بریزید خوب تفت دهید سپس آب غوره را اضافه می کنیم (سعی کنید آب غوره را زیاد اضافه کنید تا طعم ترشی بگیرید) سپس اجازه دهید تا آب کلم کشیده شود. سپس سبزی خرد شده را اضافه می کنیم و یک تفت کوچک می دهیم.

مرحله سوم ( دم گذاشتن برنج )

برنج را که از قبل با مقداری آب و نمک خیس کردیم روی حرارت قرار می دهیم و آبکش می کنیم سپس از مخلوط کلم با سبزی لا به لای مواد می ریزیم و برنج را دم می گذاریم و در آخر روش زعفران دم کرده می ریزیم و در ظرف سرو کشیده و با گوشت قلقلی ها تزئین می کنیم.

نکات و فوت و فن های کلم پلو شیرازی

  • می شود گوشت قلقلی ها را لای به لای برنج دم گذاشت.
  • پودر لیمو عمانی نیز می توان لا به لای برنج ریخت.
  • از سبزی خشک نیز می توان استفاده کرد.

5/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: