کیک پای سیب یکی از خوشمزه ترین کیک های دنیاست که از مخلوط سیب و دارچین برای فیلینگ آن استفاه می شود. پای سیب اولین بار در زمان چهاردهم میلادی توسط رومی ها اختراع شد. آنها در آن زمان از مخلوط انگور یا سیب برای مواد میانی پای استفاده می کردند و سپس به اروپا و آمریکا انتقال پیدا کرد و محبوبیت بسیار زیادی در آمریکا داشت به طوری که جزئی از فرهنگ آن کشور شد. اسم پای از پرنده ای به نام مگ پای magpie اومده. مگپای که در فارسی به اون زاغی می گویند، در طول روز و حین راه رفتن، هی با منقارش غذا جمع می کنه و از اونجائیکه این خمیر هم در خودش غذا رو جا می دهد و جمع می کنه، زبان شناس ها اعتقاد دارند اسم پای از اسم این زاغی اومده. امروز یک کیک پای سیب و دارچین خوشمزه را با هم در آشمزی یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه کیک پای سیب و دارچین

تخم مرغ4 عدد
سیب2 عدد
شکر2 ق غذا خوری
دارچین1 ق غذا خوری
کره200 گرم
پودر قند180 گرم
آرد300 گرم
عسل1 ق غذا خوری
بیکینگ پودر1 ق چایخوری

طرز تهیه کیک پای سیب و دارچین

مرحله اول ( آماده سازی مواد )

ابتدا سیب را حلقه ای برش زده سپس شکر و دارچین را مخلوط کرده و برش های سیب را درون مخلوط مون می غلتونیم و کنار می گذاریم.

آرد و بیکینگ پودر را مخلوط و سه بار الک می کنیم.

مرحله دوم ( آماده سازی مواد پای سیب )

ابتدا زرده و سفیده را از هم جدا می کنیم و کنار می گذاریم و سپس کره و پودر قند را 6 دقیقه با دور تند همزن بزنید تا کرم رنگ و کشدار شود. سپس وانیل و عسل را اضافه می کنیم و زرده ها را دونه دونه به مخلوط اضافه می کنیم و هر بار که زرده را اضافه می کنیم 1 دقیقه زمان می دهیم تا با دور تند همزن بزنید سپس مخلوط آرد را طی دو مرحله به موادمون اضافه می کنیم و با لیسک هم می زنیم. اگر سفتی مواد زیاد بود و هم زدن با لیسک مشکل بود از دور کند همزن استفاده کنید و برای 1 دقیقه بزنید تا خوب مخلوط شود.

سفیده تخم مرغ را با تند ترین دور همزن بزنید تا خوب فرم بگیرد و سپس به مواد پای سیب کیکی مون اضافه کنید و با لیسک خوب هم بزنیم تا مواد مخلوط شوند.

مرحله سوم ( پخت کیک پای سیب )

در این مرحله می توان در یک قالب 20 سانتی گرد مواد را ریخته و یا از قالب پای سیب و یا مافین استفاده کنید. اگر برای مهمانی استفاده می کنید سرو آن به صورت تک نفره راحت تر می باشد. کف قالب پای سیب را کپسول کاغذی گذاشته و مقداری از مواد پای را داخلش بریزید و سپس از مخلوط سیب و دارچین بگذارید و دوباره مقداری مواد روش بریزید 1/3 قالب باید خالی بماند اگر بیش از حد بریزید ممکن است در زمان پخت سرریز شود و از ظرف مافین بیرون بریزید. سپس پای سیب را در فر از قبل گرم شده بمدت 45 دقیقه در دمای 180 درجه قرار بدید و بعد از پخت روش پودر قند بپاشید و تزئین کنید.

اگر در قالب گرد ریختید یک لایه مواد میانی گذاشته و در آخر روش هم از مخلوط سیب مون قرار می دهیم.

نکات و فوت و فن های کیک پای سیب و دارچین

  • در مرحله دوم اگر مواد سفت بود یعنی کارتون را درست انجام دادید و اصلا نگران نباشید.
  • مواد را وقتی داخل قالب پای سیب می ریزید اگر خیلی سفت بود برای صاف کردن روش نوک دست خود را خیس کرده و روش را صاف کنید.
  • اگر قالب گرد را انتخاب کردید زمان پخت 60 دقیقه می باشد.
  • حتما کره را 6 دقیقه با همزن بزنید و در حین کار دور گیری کنید تا همه کره خوب هم بخورد.
  • می توان سیب ها را نگینی خرد کرد.
  • مارگارین را می توان جایگزین کره کرد.
  • این مقدار 10 عدد پای سیب می دهید.
  • برش سیب حتما نازک باشد اگر کلفت باشد در حین پخت آب انداخته و وسط کیک را خمیر می کند.
  • برای تهیه در سولاردم در دمای 160 درجه روی سه پایه کوتاه روی حالت کانوکشن.
5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: