شیر عسلی یکی از موادی است که از آن در تهیه دسر های زیادی استفاده می شود. همچنین از شیر عسلی در تهیه حلوا نیز می توان استفاده کرد. شما با استفاده از این روش می توانید یک شیر عسلی سالم در خانه تهیه کنید. شیر عسلی در ظرف درب دار به مدت 2 هفته در یخچال قابل نگهداری است. امروز در آشمزی طرز تهیه شیر عسلی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شیر عسلی

شیر2 پیمانه
شکر2/3 پیمانه
کره20 گرم

طرز تهیه شیر عسلی

مرحله اول: حل کردن شکر در شیر روی گاز و در تابه

ابتدا شیر و شکر را در یک تابه نسوز و بزرگ بریزید. تابه را روی حرارت قرار دهید و هم بزنید تا شکر در شیر حل شود و شیر به جوش بیاید. وقتی شیر شروع به قل زدن کرد حرارت را خیلی کم کنید و هر یک دقیقه یک بار هم بزنید تا ته نگیرد.

مرحله دوم: پخت شیر عسلی

به مدت 40 دقیقه صبر کنید تا شیر عسلی به غلظت مناسب برسد. در زمان آماده شدن شیر عسلی ممکن است اطراف تابه شکرک بزند، به هیچ وجه شکرک های اطراف تابه را داخل شیر علسی نریزید چون باعث شکرک زدن شیر علسی می شود.

مرحله سوم: به غلظت رسیدن شیر عسلی

غلظت شیر عسلی باید به حدی برسد که روان نباشد یعنی وقتی با قاشق از شیر عسلی بر می دارید و مجددا داخل تابه می ریزید، غلظت داشته باشد و به صورت قطره قطره بریزد نه به صورت یک باره و روان از قاشق بریزد، البته به این نکته هم توجه داشته باشید که شیر عسلی در یخچال سفت تر هم می شود. وقتی شیر عسلی به غلظت رسید کره را اضافه کنید و بلافاصله شیر عسلی را از روی گاز بردارید.

فوت و فن های طرز تهیه شیر عسلی

  1. شما می توانید برای عطر و طعم بیشتر شیرعسلی از مقداری وانیل نیز استفاده کنید.
  2. در هنگام کم کردن حرارت توجه داشته باشید که باید به کمترین حد ممکن حرارت کم باشد در غیر این صورت شیر عسلی شما ته می گیرد.
  3. رنگ شیر عسلی شما بعد از تهیه باید زرد کم رنگ باشد و به غلظتی کمتر از فرنی رسیده باشد.
  4. بعد از تهیه شیر عسلی ممکن است حالت دون دون داشته باشد که مشکلی ندارد اما می توانید برای رفع آن مقداری آن را در میکسر مخلوط کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: