در آشمزی با شما همراهان عزیز هستیم با آموزش یک غذای ترش … در فصل بهار با آمدن میوه گوجه سبز دل همه از ترشی گوجه سبز آب می افتد؛ حتی با آوردن نامش در هر فصلی که باشی دلت می خواهد این خوشمزه ترشمزه را گاز بزنی … از میوه ی گوجه سبز می توان ترشی گوجه سبز و خورش گوجه سبز را تهیه کرد. اگر طرفدار خورش های ترشمزه هستید آشمزی را دنبال کنید تا آموزش طرز تهیه خورش گوجه سبز با گوشت و نعناع را به طور مفصل مطالعه فرمائید.

مواد لازم برای تهیه خورش گوجه سبز

گوجه سبز۳۰۰ گرم
گوشت چرخ کرده۲۰۰ گرم
نعنا و جعفری۵۰۰ گرم
پیاز۲ عدد
نمک، فلفل سیاه و زردچوبهبه میزان لازم
زعفران دم کرده۱ فنجان
آببه میزان لازم
روغن مایعبه میزان لازم

طرز تهیه خورش گوجه سبز با گوشت

مرحله اول: گوشت چرخ کرده

۱ عدد پیاز را رنده کرده و آبش را بگیرید. سپس گوشت چرخ کرده را به همراه ادویه ها در یک کاسه بریزید و پیاز را به گوشت اضافه کرده و خوب ورز دهید تا یکدست شود. سپس به شکل قلقلی های کوچک فرم داده و سپس در روغن داغ سرخ کرده و کنار بگذارید.

مرحله دوم: سبزی

سبزی نعنا و جعفری تازه را پاک کرده و بشوئید و پس از اینکه آب سبزی گرفته شد، سبزی را خرد کنید و در تابه ریخته و تفت دهید تا سبزی سرخ شود. بعد از ۱۵ دقیقه تفت دادن ۱ قاشق روغن ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه دیگر تفت دهید و سپس از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم: خورش گوجه سبز

در یک قابلمه پیاز را خرد کرده و به همراه روغن تفت دهید تا پیاز کمی سرخ شود. سپس ادویه های لازم را اضافه کنید و تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شود. سپس سبزی را اضافه کرده و تفت دهید و ۳ لیوان آب به داخل قابلمه خورش بریزید و درب قابلمه را نیمه باز گذاشته تا آب به جوش آید. بعد از به جوش آمدن آب خورش، گوشت را اضافه کرده و درب قابلمه را بگذارید و ۱ ساعت زمان دهید تا خورش بجوشد تا کمی جا بیفتد.

مرحله چهارم: گوجه سبز

در ۳۰ دقیقه آخر پخت خورش، گوجه سبز را اضافه کرده و خورش را هم بزنید تا خورش گوجه سبز کمی زیر و رو شود.

مرحله پنجم: پایان کار

به دلیل اینکه مواد خورش گوجه سبز همه آماده بودند برای پخت خورش تنها ۱ ساعت ۱۵ دقیقه زمان نیاز است تا خورش گوجه سبز به خوبی جا بیفتد. پس از آماده شدن خورش می توانید آن را در ظرف مورد نظر سرو کنید و به همراه پلو نوش جان فرمائید.

نکات کامل کننده در تهیه خورش گوجه سبز

  1. برای مجلسی شدن خورش گوجه سبز می توانید از گوشت تکه ای نیز استفاده کنید.
  2. اگر گوشت قرمز مصرف نمی کنید می توانید از مرغ در تهیه خورش گوجه سبز استفاده کنید.
  3. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که این خورش نباید آبدار باشد و باید خوب جا بیفتد.
  4. نکته ی دیگر اینکه گوجه سبز را در ۲۰-۳۰ دقیقه آخر در خورش بریزید.
  5. چاشنی خورش گوجه سبز، آبغوره به همراه ۱ قاشق شکر می باشد.
5/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: