گوزلمه ترکیه ی یکی از غذا های بسیار خوشمزه ترکیه می باشد که با یک خمیر خوشمزه تهیه می شود. این خمیر بدون خمیر مایه تهیه می شود و بسیار ساده و آسان است. این غذا بسیار خوش طعم است و چون خمیر ساده ی دارد در ترکیه بسیار پر طرفدار است و تقریبا می توان گفت شبیه به بازلاما است. شما می توانید این غذا را با گوشت یا مرغ یا اسفناج تهیه کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه گوزلمه ترکیه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه گوزلمه ترکیه (خمیر)

آب1 پیمانه
نمک1 ق چای خوری
آرد3 الی 4 پیمانه

مواد لازم برای مواد میانی گوزلمه ترکیه

پیاز1 عدد
گوشت چرخ کرده200 گرم
رب1 ق غذا خوری
فلفل دلمه1 عدد
پنیر پیتزابه مقدار لازم
کرهبه مقدار لازم
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، پاپریکابه مقدار لازم

طرز تهیه گوزلمه ترکیه ای با گوشت:

مرحله اول: تهیه خمیر

آرد را سه بار الک کنید و داخل یک کاسه بریزید و نمک را اضافه کنید و وسط آرد را گود کنید و شروع به اضافه کردن آب کنید. باید کم کم آب را بریزید زیرا ممکن است بسته به نوع آرد مقدار بیشتر یا کمتری آرد مصرف شود. حالا شروع به ورز دادن خمیر کنید تا جایی که خمیر نرم و. لطیفی بدست بیاید و در نهایت خمیری به دست نچسبد، خمیر را داخل کاسه قرار دهید و روی آن را بپوشانید و برای 20 دقیقه زمان دهید تا مواد میانی را تهیه کنید.

مرحله دوم: تهیه مواد میانی

پیاز را پوست بگیرید و نگینی ریز خرد کنید و داخل تابه قرار دهید و تفت داده تا کمی نرم شود و بعد روغن و زردچوبه را اضافه کنید و در ادامه گوشت را اضافه کنید و تفت دهید تا گوشت تغییر رنگ دهد و در ادامه ادویه ها را اضافه کنید. فلفل دلمه را خرد شده را اضافه کنید و تفت دهید و در انتها رب را اضافه کنید و تفت دهید تا بوی خامی رب گرفته شود. مواد را از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم: پخت گوزلمه

حالا از مواد به اندازه چانه های یک اندازه بگیرید و روی سطح کار به صورت دایره ی باز کنید و از مواد گوشتی در وسط خمیر قرار دهید و پنیر را روی مواد گوشتی قرار دهید و نصف دیگر خمیر را روی آن بیاورید و با کمک چنگال لبه ها را فیکس کنید. یک تابه را روی حرارت قرار دهید تا کاملا داغ شود و بعد هر گوزلمه را داخل تابه قرار دهید و صبر تا کمی تغییر رنگ دهد و برگردانید تا طرف دیگر نیز پخته شود و بعد کره را روی آن بمالید و به همراه سس دلخواه سرو کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه گوزلمه ترکیه پنیری:

  • می توانید مواد میانی را به دلخواه تغییر دهید.
  • می توانید از هر نوع پنیری که دوست دارید استفاده کنید.
  • خمیر را خیلی نازک کنید.
5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: