خورش ماهی یکی از غذا های بسیار خوشمزه و مفید ایرانی است که بسیار مورد علاقه طرفداران غذا های دریایی است. در این خورشت از ماهی های کم استخوان و یا بی استخوان استفاده می شود. این خورش به دلیل وجود ماهی دارای خواص بی نظیری چون کمک به صرع و تشنج، درمان بی خوابی، تقویت بینایی، جلوگیری از بیماری ام اس، کاهش فشار خون و…. را دارا می باشد. اصالت این خورشت به استان زیبای چابهار بر می گردد و امیدواریم دستور آماده شده به نوع سنتی و اصیل این غذا بسیار نزدیک باشد. امروز در آشمزی طرز تهیه خورش ماهی خانگی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواداولیه مورد نیاز برای خورش ماهی جنوبی:

ماهی بدون استخوان1 کیلوگرم
پیاز متوسط2 عدد
گوجه فرنگی2 عدد
رب گوجه فرنگی2 قاشق غذا خوری
رب خرما2 قاشق غذا خوری
روغن مایعبه میزان لازم
نمک، فلفل، زرد چوبه و ادویه ماهیبه میزان لازم

طرز تهیه خورش ماهی ساده:

مرحله اول آماده سازی ماهی:

ماهی را پاک کرده و خوب بشورید و اجازه می دهید تا رطوبت ماهی از بین برود و بعد با نمک و ادویه ماهی خوب ماهی را مزه دار می کنید.

مرحله دوم پخت ماهی ها:

حالا داخل تابه ای را روغن ریخته و زمانی که خوب گرم شد ماهی ها را داخل تابه چیده و اجازه دهید تا دو سمت ماهی خوب برشته و طلایی شود .

مرحله سوم آماده سازی تهیه خورشت ماهی:

پیاز ها را نگینی ریز کنید و داخل قابلمه مناسبی روغن ریخته و پیاز ها را داخل آن خوب تفت دهید پیاز ها که طلایی شدند نمک، فلفل و زردچوبه و رب گوجه فرنگی را بیفزایید و خوب تفت دهید تا رنگ رب آزاد شود.

مرحله چهارم افزودن گوجه فرنگی:

در این مرحله گوجه ها را پوست کنده ریز خرد کنید و به سس بیفزایید و خوب تفت دهید و اجازه دهید مواد خوب تفت خورده و به روغن بیفتد.

مرحله پنجم افزودن ماهی:

حالا که مواد خوب جا افتاده است رب خرما را افزوده و در نهایت ماهی ها را به خورشت اضافه کنید. این خورشت کاملا کم آب می باشد این خورشت خوشمزه را در کنار برنج ایرانی سرو و نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه خورش ماهی:

  1. اگر دوست ندارید که ماهی ترد بودن خود را از دست بدهد آن را در کنار خورشت سرو کنید.
  2. مقدار رب خرما کاملا به ذائقه شما بستگی دارد.
  3. اگر ماهی بدون پوست باشد بهتر است.
  4. این غذا را در کنار ترشی و سبزی خوردن فصل سرو کنید.

3.6/5 - (7 امتیاز)

دسته بندی شده در: