استانبولی پلو با گوشت چرخ کرده یکی از استانبولی های خوشمزه است که خیلی سریع تر از انواع دیگر استانبولی می شود آن را آماده کرد. استانبولی یا استنبولی، یکی از غذاهای ایرانی و نوعی دمپختک است که برنج ماده اصلی آن را تشکیل میدهد. نام دیگر این غذا، کته گوجه فرنگی است. در شهرهای جنوبی ایران آن را «شله تماته ای» می‌نامند، ما قبلا در آشمزی استانبولی با مرغ را با هم یاد گرفتیم و امروز سعی داریم استانبولی با گوشت چرخ کرده را نیز آموزش دهیم با یک پلو خوشمزه ایرانی همراه ما باشید .

مواد لازم برای تهیه استانبولی با گوشت چرخ کرده

برنج3 پیمانه
گوشت چرخ کرده300 گرم
پیاز1 عدد بزرگ
رب2 ق غذا خوری
زعفرانبه مقدار لازم
زردچوبه و نمک و فلفل سیاه و دارچین و ادویه پلوییبه مقدار لازم

طرز تهیه استانبولی پلو با گوشت چرخ کرده

مرحله اول ( آماده سازی مواد )

برنج را با نمک و آب از قبل خیس کنید.

در ماهیتابه پیاز را نگینی خرد کرده و تفت می دهیم تا طلایی و سبک شود سپس بهش گوشت چرخ کرده را اضافه می کنیم تا گوشت تغییر رنگ دهد. سپس فلفل سیاه و نمک و پودر سیر و زرد چوبه را اضافه کرده و خوب تفت می دهیم. رب را به همراه گوشت چرخ کرده تفت می دهیم تا بوی خامی رب گرفته شود و خوش رنگ شود. مقداری دارچین اضافه کرده و از روی حرارت بر می داریم.

سیب زمینی ها را شسته و نگینی خرد می کنیم و با مقداری روغن سرخ می کنیم.

مرحله دوم (پخت استانبولی پلو)

برنج را روی حرارت گذاشته و آبکش می کنیم. کف ظرف را روغن ریخته و ته دیگ می گذاریم سپس مواد گوشتی را لا به لای برنج ریخته و ادویه پلویی روش می ریزیم و دم می گذاریم و در آخر روغن یا کره را به همراه زعفران روی برنج میریزیم.

نوش جان

استانبولی پلو با گوشت چرخ کرده

نکات و فوت فن های استانبولی پلو با گوشت چرخ کرده

  • می توان از پوره گوجه به جای رب استفاده کرد.
  • استفاده از دارچین و یا ادویه پلویی عطر خاصی به غذا می دهد.
  • استفاده از زعفران عطر بی نظیری به استانبولی می دهد.
  • اگر در قابلمه‌ای كه استفاده می‌كنید خوب بسته و چفت می‌شود و سوراخ ندارد، از دم‌كنی استفاده نكنید. در این صورت پلو خوش‌ قیافه‌تر می‌شود و احتمال ریسک كمتر است. این نكته‌ را در مورد انواع پلو و چلو رعایت كنید.
  • استانبولی پلو در کنار سالاد شیرازی بسیار لذیذ می شود.

3.7/5 - (24 امتیاز)

دسته بندی شده در: