تیرامیسو جز بهترین و مدرن ترین دسرهای امروزه می باشد. کسانی که طعم قهوه را دوست داشته باشند از این دسر نیز استقبال می کنند. دسر تیرامیسو را می توان به صورت تک نفره و یا قالبی در مهمونی و دورهمی ها تهیه کرد اما تاریخچه جالب تیرامیسو بدین گونه است که برای اولین بار در قرن 17 میلادی در شهر سیه‌نا برای دوک بزرگ ایتالیا درست شد. پس از این‌ که دوک بزرگ تیرامیسو را میل کرد، روش درست کردن این دسر فوق ‌العاده را همراه خود به شهر فلورانس برد. بعد از این ماجرا تاریخچه تیرامیسو به رستورانی به نام لی بچری که در منطقه ونتو شهر ترویز ایتالیا قرار داشت، تعلق پیدا کرد و اولین تیرامیسو در این رستوران توسط صاحب رستوران پخته شد و صاحب رستوران اسم دخترش تیرامیسو را بر روی این دسر خوشمزه گذاشت. امروز در آشمزی یکی از بهترین تیرامیسوهای کلاسیک را باهم یاد می گیریم، حتما نکات آخر صفحه را بخوانید.

مواد لازم برای تهیه تیرامیسو

لیدی فینگر20 تا 25 عدد
پنیر ماسکارپونه20 گرم
زرده تخم مرغ2 عدد
پودر قند4 ق غذا خوری
خامه قنادی (فرم گرفته)200 گرم
آب جوش1 پیمانه
قهوه فوری1 ق غذا خوری
شکرکمی برای تعادل در طعم قهوه
پودر کاکائوبه میزان لازم
وانیل1/4 ق چای خوری

طرز تهیه تیرامیسو

مرحله اول ( آماده سازی قهوه )

ابتدا قهوه فوری را در آب جوش حل کنید. اگر طعم تلخ قهوه را زیاد دوست ندارید می توانید کمی شکر اضافه کنید تا تلخی قهوه متعادل شود. کنار بگذارید تا خنک شود.

مرحله دوم ( آماده سازی زرده تخم مرغ )

زرده تخم مرغ را به همراه وانیل و پودر قند روی بخار آب جوش قرار بدهید و سپس 7 دقیقه با دور تند همزن بزنید تا کرم رنگ و سبک شود. وقتی ظرف زرده را روی حرارت قرار می دهید حتما حرارت کم باشد و مدام و سریع هم بزنید وگرنه زرده تخم مرغ می بندد و تکه تکه می شود. بین کار با لیسک دور کاسه را تمیز کنید و هم بزنید وگرنه قسمت هایی که به دیواره پاشیده شده، هم نمی خورد و باعث بوی نامطبوع می شود.

مرحله سوم ( اضافه کردن پنیر و خامه )

کاسه زرده تخم مرغ را از روی حرارت بر می داریم و پنیر ماسکارپونه را اضافه کرده و با همزن می زنیم تا یکدست شود، خامه قنادی فرم گرفته شده را به آرامی به مخلوطمون اضافه می کنیم و فولد می کنیم.

مرحله آخر

کف ظرف را با دو لایه سلفون بپوشانید. بیسکویت لیدی فینگر را درون مخلوط قهوه که سرد شده است می زنیم و کف ظرف مورد نظر یه لایه می چینیم و سپس از مواد تیرامیسو روش می گذاریم و روش پودر کاکائو می پاشید و به همین ترتیب ادامه می دهیم تا مواد تمام شود. روی ظرف را بپوشانید و حداقل 8 تا 10 ساعت در یخچال قرار بدهید سپس ظرف سرو را برگردانده و به دلخواه تزئین کنید.

نکات و فوت و فن های تیرامیسو

  • حتما از پودر قند و شکر آسیاب شده استفاده کنید.
  • در صورت عدم دسترسی به ماسکارپونه از پنیر لبنه استفاده کنید دقت کنید پنیر شور نباشد.
  • می توان ابتدا مقداری مایه تیرامیسو را کف ظرف ریخت و بعد بیسکویت ها را بچینید.
  • برای تزئین تیرامیسو از خامه فرم گرفته استفاده کنید بدین صورت که با ماسوره بزنید و در انتها با پودر کاکائو و رنده شکلات تخته ای تزئین کنید.
  • از قبل تخم مرغ و پنیر را از یخچال خارج کنید تا هم دمای محیط شوند.
4.5/5 - (13 امتیاز)

دسته بندی شده در: