اشکنه گوجه یکی از غذا های بسیار قدیمی و خوشمزه ما ایرانی ها می باشد که می توانید به راحتی این غذا را برای نهار یا شام تهیه کنید. اشکنه از مرسوم ترین غذا های قدیمی است که در بیشتر نقاط ایران تهیه می شود. یکی از اجزای اصلی اشکنه ها تخم مرغ است. اشکنه گوجه فرنگی که اهالی رادکان به زبان محلی به آن اوجز می گویند یک غذای بدون گوشت و ساده و ارگانیک است. رادکان در نزدیکی مشهد می باشد. امروز در آشمزی طرز تهیه اشکنه گوجه فرنگی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه اشکنه گوجه:

رب گوجه فرنگی2 عدد
سیب زمینی1 عدد
سیر2 حبه
تخم مرغ1 عدد
نمک، فلفل سیاه، زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه اشکنه گوجه به سبک مشهدی

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا سیب زمینی را پوست بگیرید و بشورید و بعد به شکل مکعبی درشت خرد کنید. سیر را نیز پوست بگیرید و داخل یک کاسه بکوبید یا رنده ریز کنید و یا می توانید از پوره کن برای له کردن سیر استفاده کنید.

مرحله دوم: تفت دادن پیاز و سیر

در ادامه داخل قابلمه ی مناسب کمی روغن ریخته و پیاز را همراه ادویه ها اضافه کنید و تفت دهید تا سبک و طلایی شود و در ادامه سیر پوره شده را نیز اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله سوم: افزودن سیب زمینی

سیب زمینی ها خرد شده را نیز به مواد اضافه کنید و تفت دهید تا کمی سیب زمینی سرخ و عطر ادویه ها بلند شود. رب را به مواد اضافه کنید و تفت دهید تا بوی خامی رب گرفته شود.

مرحله چهارم: پخت اشکنه گوجه فرنگی

در ادامه آب جوش روی مواد بریزید و بگذارید تا سیب زمینی ها نرم شوند، بعد از 30 دقیقه تخم مرغ را داخل اشکنه شکسته و به دلخواه می توانید به صورت درسته و بدون هم زدن سرو کنید و یا می توانید درب قابلمه را قرار دهید و بگذارید تا خودش را بگیرد. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه اشکنه گوجه فرنگی

  1. بهتر است برای هر نفر یک تخم مرغ در نظر بگیرید.
  2. می توانید از پوره گوجه فرنگی استفاده کنید.
  3. در بعضی از رسپی ها کمی رشته ورمیشل نیز به آن اضافه می کنند.
  4. برای خوش عطر شدن این غذا می توانید از کمی مرزه نیز استفاده کنید.
4/5 - (36 امتیاز)

دسته بندی شده در: