خورش کشک بادمجان در بیشتر شهر های ایران طبخ می شود که از این شهر ها می توان به لرستان، مازندران و خراسان شمالی اشاره کرد. در تهیه این خورش از کشک، بادمجان، گوشت ، سیر و سایر مواد استفاده می شود و طعمی شبیه به کشک بادمجان دارد با این تفاوت که در کشک بادمجان از گوشت استفاده نمی شود. امروزدر آشمزی طرز تهیه خورش کشک بادمجان را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه خورش کشک بادمجان

گوشت گوسفندی300 گرم
سبزی محلیکمی
کشکبه میزان دلخواه
پیاز1 عدد
سیر2 حبه
بادمجان4 عدد
گوجه فرنگی2 عدد
نمک، فلفل، زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه خورش کشک بادمجان

مرحله اول: تفت دادن مواد

پیاز را پوست کنید و با چاقو خرد کنید سپس در تابه روغن بریزید و آن را روی گاز قرار دهید تا کمی داغ شود سپس پیاز را به تابه اضافه کنید و با کفگیر تفت دهید تا پیاز ها کمی سرخ شود. گوشت را به پیاز ها اضافه کنید و تفت دهید. سیر را رنده کنید و به تابه اضافه کنید در ادامه زردچوبه و فلفل را نیز اضافه کنید.

مرحله دوم: آماده کردن بادمجان ها

بادمجان ها را بشورید و پوست کنید و یک برش در آن ایجاد کنید. در یک ظرف آب و نمک بریزید و بادمجان ها را در ان قرار دهید تا تلخی بادمجان گرفته شود. سبزی ها را پاک کنید و بشورید. سبزی ها را روی یک پارچه بریزید تا خشک شود سپس با چاقو خرد کنید و با مقداری روغن سرخ کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن کشک

سبزی سرخ شده را به پیاز تفت داده شده اضافه کنید و مقداری آب در آن بریزید و بزارید مقداری بپزد. بعد از دو ساعت که مواد خوب پخت کشک را با مقداری از آب خورش رقیق کنید و به خورش اضافه کنید.

مرحله چهارم: سرخ کردن بادمجان ها

بادمجان ها را از آب نمک خارج کنید و در آبکش بریزید و کمی با آب بشورید سپس با دستمال بادمجان ها را خشک کنید و در تابه روغن بریزید سپس بادمجان ها را سرخ کنید. گوجه را نیز بشورید و خشک کنید سپس با مقداری روغن سرخ کنید. بادمجان و گوجه را به خورش اضافه کنید و نوش جان کنید.

فوت و فن های طرز تهیه خورش کشک بادمجان

  1. در اضافه کردن نمک دقت کنید چون کشک خودش شور است و نباید از مقدار زیادی نمک استفاده شود.
  2. سبزی محلی مورد استفاده در این خورش چوچاق، گشنیز، نعنا و جعفری است که اگر در دسترس نبود می توانید از نعنا، گشنیز و جعفری استفاده کنید.
  3. می توانید به جای سرخ کردن بادمجان آن را کبابی کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: