پیراشکی بدون گوشت یکی از پیراشکی هایی است که حتی برای افرادی که گوشت دوست ندارند نیز می تواند غذای مناسبی باشد. برای تهیه این پیراشکی می توانید از سیب زمینی برای مواد داخل آن به جای گوشت استفاده کنید. همچنین می توان از شکلات یا کالباس و… نیز است. پیراشکی بدون گوشت برای افذادی که رژیم ختصی مثل گیاهخواری دارند نیز مناسب است. این پیراشکی می تواند یک میان وعده خوب و کامل باشد یا می توانید در مراسمات خود از آن استفاده کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه پیراشکی بدون گوشت را به شما آموزش خواهیم داد.

مواد لازم برای طرز تهیه خمیر پیراشکی بدون گوشت

آرد سفید قنادی3 لیوان
شیر1 لیوان
روغن1/2 پیمانه
مخمر1 ق غذا خوری سر پر
نمک1 ق چای خوری
شکر1 ق چای خوری

طرز تهیه خمیر پیراشکی بدون گوشت

مرحله اول: اضافه کردن مواد لازم

ابتدا مخمر را در آب بریزید و بزارید 10 دقیقه بماند. در یک کاسه آرد را سه بار الک کنید و در کاسه بریزید. نمک و شکر را نیز اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله دوم: ورز دادن و استراحت دادن خمیر

خمیر را از کاسه درآوردید و شیر را اضافه کنید و با دست ورز دهید. روغن را نیز اضافه کنید و به خوبی ورز دهید. کف یک ظرف را چرب کنید و خمیر را در آن قرار دهید تا استراحت کند. زمان تقریبی برای استراحت دادن نیم ساعت است.

مرحله سوم: تقسیم کردن خمیر

بعد از نیم ساعت خمیر را به قسمت های مساوی گرد درآورید و با دست خود آن را ورز دهید بعد از ورز دادن به مدت 15 دقیقه دوباره بزارید استراحت کند.

مواد لازم برای طرز تهیه مواد میانی پیراشکی بدون گوشت

سیب زمینی3 عدد
پیاز2 عدد
روغنبه میزان لازم
آویشن، نعنا خشکمقداری
زردچوبه و نمکبه میزان دلخواه

طرز تهیه مواد میانی پیراشکی بدون گوشت

مرحله اول: پختن سیب زمینی

سیب زمینی ها را با پوست در یک قابلمه قرار دهید و در آن آب بریزید و روی گاز قرار دهید تا سیب زمینی ها بپزد. در یک تابه روغن بریزید و گاز را روشن کنید تا روغن داغ شود. پیاز ها را پوست کنید و خلالی خرد کنید و در ادامه در تابه بریزید تا سرخ شود. فقط باید حواستان باشد که به طور مداوم باید پیاز ها را هم بزنید تا نسوزد.

مرحله دوم: ترکیب کردن مواد

ادویه های گفته شده برای لایه میانی را اضافه کنید و هم بزنید. سیب زمینی های پخته شده را نیز از قابلمه خارج کنید و صبر کنید تا خنک شود. سپس پوست سیب زمینی ها را جدا کنید و با گوشکوب له کنید. سیب زمینی ها را به تابه اضافه کنید و با مواد دیگر مخلوط کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن مواد میانی به خمیر

با قاشق از مواد آماده شده بردارید و خمیر های گرد را پهن کنید و در وسط آن مواد بریزید. بعد از اینکه در تمام خمیر ها مواد را ریختید خمیر ها را با دست جمع کنید. یک سینی را کمی چرب کنید و خمیر ها را با فاصله از هم بچینید و در فر از قبل گرم شده به مدت 30 تا 45 دقیقه قرار دهید تا کامل بپزد.

فوت و فن های طرز تهیه پیراشکی بدون گوشت

  1. برای رومال کردن خمیر ها می توانید از تخم مرغ و کمی روغن که با هم ترکیب کرده اید استفاده کنید.
  2. قبل از گذاشتن خمیر در فر می توانید کمی کنجد به آن نیز اضافه کنید.
2.2/5 - (5 امتیاز)

دسته بندی شده در: