برنج آبکش یکی از روش های تهیه برنج ایرانی می باشد که بسیار ساده و خوشمزه است. شما می توانید در این روش هر نوع ته دیگی که دوست دارید کف قابلمه قرار دهید. شما می توانید کف قابلمه ته دیگ سیب زمینی یا کاهو یا نان و یا هر نوع ته دیگی که دوست دارید استفاده کنید. تهیه برنج به روش آبکش یکی از ساده ترین روش ها برای تهیه برنج می باشد زیرا امکان خراب شدن برنج خیلی کم می باشد و شما اگر کمی از ترکیب برنج هندی استفاده کنید برنج شما اصلا خمیر نمی شود. شما می توانید برای تهیه برنج آبکش از هر نوع برنج ایرانی یا هندی یا تایلندی استفاده کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه برنج آبکش ایرانی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه برنج آبکش

برنج4 پیمانه
آببه مقدار لازم
نمک1.5 ق غذا خوری
.

طرز تهیه برنج آبکش رستورانی به روش ساده با ته دیگ

مرحله اول: خیساندن برنج

ابتدا باید برنج را خوب بشورید تا تمیز شود، بهتر است برنج را زیاد چنگ نزنید وگرنه باعث خرد شدن برنج می شود. برنح را به همراه نمک برای چند ساعت خیس کنید تا بهتر پخته شود.

مرحله دوم: جوش آوردن آب

یک قابلمه با توجه به اندازه برنج انتحاب کنید، دقت کنید باید 4 الی 5 برابر گنجایش برنج قابلمه آب داشته باشد. قابلمه را پر آب کنید. سپس قابلمه را روی حرارت قرار دهید و صبر کنید تا به جوش بیاید و قل بزند.

مرحله سوم: افزودن برنج

وقتی شروع به قل زدن کرد کمی روغن داخل آن بریزید. حالا برنج را آبکش کنید و آب خیس شده را دور بریزید. زیر قابلمه را کمی کمتر کنید تا از قل زدن بیفتد و بعد برنج را داخل قابلمه بریزید و مجدد زیر قابلمه را زیاد کنید.

مرحله چهارم: آبکش کردن برنج

درطول جوشاندن کمی هم بزنید و اگر می خواهید سریع تر جوش بیاید درب قابلمه را قرار دهید ولی بالای سر برنج باشید تا سر نرود. می توانید در این مرحله برای سفید تر شدن کمی ماست حل شده یا آب سرد یخچالی یا دوغ بدون گاز استفاده کنید و زمانی که برنج به جوش بیاید دانه های برنج داخل آب شناور می شوند. وقتی به این مرحله رسید برای هر 1 کیلوگرم برنج 1 ق سوپ خوری آبلیموترش بریزید این کار باعث می شود دانه های برنج از دو نوع باشد پخت یکدستی داشته باشد و مخصوص کسانی است که از مخلوط برنج ایرانی و خارجی استفاده می کنند. کف روی برنج را بگیرد. برنج را بعد از نرم شدن آبکش کنید.

مرحله پنجم: پخت برنج آبکش

کف قابلمه کمی روغن و آب بریزید و ته دیگ مورد نظر را داخل قابلمه قرار دهید. برنج را داخل قابلمه ریخته و برای 40 دقیقه دم بگذارید تا برنج پخته شود. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه برنج آبکش رستورانی و مجلسی به روش ساده

  1. افزودن آبلیموترش و ماست دلخواه است ولی اگر برای تعداد بالا آن را تهیه می کنید بهتر است اضافه کنید.
  2. افزودن کمی آب سرد یا ماست سرد به برنج هم باعث سفید تر شدن برنج و هم ری کردن دوباره برنج می شود.
  3. اگر احساس کردید مقدار نمک را زیاد ریختید نگران نباشید با آب گرفتن برنج در زمان آبکش نمک اضافی از بین می رود.
  4. برای آن که از زمان آبکش کردن برنج مطمئن شوید، یک دانه برنج در حال جوش را بردارید و بین دو انگشتتان له کنید یا داخل دهانتان بگذارید. مغز دانه برنج نباید سفت، زبر و خشک باشد.
3.5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: