شوید پلو با ماهی یک غذای اصیل ایرانی می باشد که یکی از غذاهای شب سال نو هم به حساب می آید اما زمانیکه پنیر برشته به این ترکیب افزوده می شود این غذا را تبدیل به یک غذای اصیل گیلانی می کند که بسیار خوشمزه، سالم و مقوی می باشد. برای این غذا در گیلان از ماهی سفید دریایی استفاده می کنند اما شما می توانید از هر ماهی که در دسترس دارید استفاده کنید. امروز قصد داریم تا طرز تهیه شوید پلو با ماهی و پنیر برشته مجلسی و رستورانی را به شما آموزش دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه شوید پلو با ماهی و پنیر برشته:

تخم مرغ1 عدد
روغن مایعبه میزان لازم
ماهی سفید1 عدد
آبلیمو به میزان لازم به میزان لازم
برنج3 پیمانه
زعفران دم شده1 قاشق غذا خوری
شوید5 قاشق غذا خوری
پنیر صبحانه200 گرم
نمک، فلفل و زردچوبه و زعفرانبه میزان لازم

طرز تهیه شوید پلو با ماهی و پنیر برشته مجلسی و رستورانی:

مرحله اول آماده سازی برنج:

ابتدا برنج را پیمانه زده و به مدت 2 ساعت با آب و نمک خیس می کنیم در این فاصله داخل قابلمه ای آب ریخته و روی حرارت قرار می دهیم تا به جوش آید سپس نمک و برنج را به آب افزوده و بعد از اینکه برنج کمی نرم شد برنج را آبکش می کنیم.

مرحله دوم دم گذاشتن برنج:

داخل قابلمه مناسبی کمی آب و روغن ریخته و ته دیگ دلخواهتان را می چینید سپس از برنج و شوید به صورت لایه ای داخل قابلمه می ریزیم تا مواد تمام شود سپس دم کنی گذاشته قابلمه را روی حرارت می گذاریم و زمان می دهیم تا برنج دم بکشد.

مرحله سوم مزه دار کردن ماهی:

ماهی را کاملا شسته و زمان می دهیم تا آب اضافی آن خارج شود حالا ماهی را داخل دیس گودی گذاشته و به کمک نمک، فلفل، آبلیمو و زعفران ماهی را مزه دار می کنیم و تمام قسمت های ماهی را به این مواد آغشته می کنیم و به مدت 2 ساعت داخل یخچال استراحت می دهیم.

مرحله چهارم پخت ماهی:

تابه مناسبی را روی حرارت می گذاریم و داخل آن روغن می ریزیم تا کاملا گرم شود. حالا کمی رطوبت ماهی را به کمک دستمال حوله ای آشپزخانه می گیریم و داخل روغن می گذاریم و زمان می دهیم تا با حرارت کم دو سمت ماهی کاملا طلایی و برشته شود.

مرحله پنجم آماده سازی پنیر برشته:

تابه مناسبی را روی حرارت گذاشته و داخل آن روغن می ریزیم حالا پنیر را به روغن افزوده و به همراه نمک، فلفل و کمی زردچوبه خوب پنیر را تفت می دهیم در نهایت پنیر را داخل تابه پهن کنید تخم مرغ را داخل کاسه ای ریخته کمی مخلوط کرده و به پنیر بیفزایید و با کمی شوید روی آن را بپوشانید تخم مرغ که کاملا پخته شد پنیر برشته ما آماده سرو است.

مرحله ششم سرو شوید پلو با ماهی و پنیر برشته:

برنج را داخل دیسی زیبا ریخته و پنیر برشته و ماهی را کنار برنج بگذارید و این غذای لذیذ را در کنار سبزی خوردن، ترب، سیر تازه یا سیر ترشی نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه شوید پلو با ماهی و پنیر برشته گیلانی:

  1. می توانید برای شوید پلو از شوید تازه هم استفاده کنید.
  2. ته دیگ سبزیجات بسیار مناسب این غذا می باشد.
  3. گاها پنیر برشته را بدون شوید هم تهیه می کنند.
  4. این غذا را در کنار لیمو و نارنج تازه سرو کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: