دمپختک نرگسی یکی از دمپختک های خوشمزه و ساده است که به همراه گوشت، کلم سفید، عدس و سایر مواد تهیه می شود. این دمپختک بیشتر در شهر شیراز تهیه می شود و به دمپختک شیرازی نرگسی معروف است. امروز در آشمزی طرز تهیه دمپختک نرگسی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه دمپختک نرگسی

کلم سفید متوسط1 عدد
عدس2 پیمانه
برنج3 پیمانه
پیاز متوسط3 عدد
گوشت گوسفندی300 گرم
زردکمقداری
آبلیمو3 ق غذا خوری
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم
پودر تخم گشنیز1 ق غذا خوری
تره، گشنیز، جعفری و برگ سیرکمی

طرز تهیه دمپختک نرگسی

مرحله اول: تفت دادن مواد دمپختک

گوشت را همراه مقداری آب و پیاز روی گاز قرار داده و صبر کنید تا گوشت بپزد. عدس را نیز از قبل خیس کرده و در قابلمه بریزید تا بپزد. برنج را نیز به همراه مقداری اب کنار بزارید تا خیس بخورد. پیاز را پوست کرده و رنده کنید. در یک تابه روغن بریزید و آن را روی گاز قرار دهید و پیاز را در آن تفت دهید. زردک را نگینی خرد کنید و با پیاز تفت دهید. کلم سفید را نیز خرد کرده و همراه سایر مواد تفت دهید.

مرحله دوم: اضافه کردن سایر مواد

در این مرحله آبلیمو و تخم گشنیز را به تابه اضافه کنید و خوب هم بزنید. آب گوشت پخته شده را به مواد اضافه کنید و اجازه دهید مواد بپزد. عدس را نیز به مواد اضافه کنید و هم بنزدی تا ترکیب شوند.

مرحله سوم: آبکش کردن برنج و دم کردن دمپختک

برنج خیس خورده را در یک قابلمه بریزید و بزارید روی گاز تا اب آن خشک شود سپس آن را در آبکش بریزید و آبکشی کنید. سبزی ها را خرد کنید و به برنج آبکشی شده اضافه کنید و آن را مخلوط کنید. در ادامه یک لایه برنج بریزید و یک لایه از مواد تهیه شده به همراه گوشت بریزید و سپس دوباره برنج بریزید و این کا را تا جایی که برنج و گوشت تمام شود ادامه دهید. در پایان بزارید برنج دم بکشد و دمپختک شما آماده شود.

فوت و فن های طرز تهیه دمپختک نرگسی

  1. به جای عدس می توانید از ماش نیز در تهیه این دمپختک استفاده کنید.
  2. این دمپختک را می توان با استفاده از گوشت چرخ کرده و مرغ ریش ریش شده نیز تهیه کرد.
  3. اگر از طعم کلم در غذا خوشتان نمی آید امکن حذف ان از دستور وجود دارد.
Rate this post

دسته بندی شده در: