دمپختک گوجه و سیب زمینی یک نوع برنج دمی است که در میان ما ایرانی ها از محبوبیت زیادی برخوردار می باشد. همچنین غذایی است که در کنار خیارشور خانگی برای کودکان هم جذاب می باشد. گوجه به دلیل دارا بودن خواصی مانند منیزم، مس،فسفر، پتاسیم و گروه ویتامین های a و c و k و همچنین فیبر بسیار مفید است و وعده غذایی کامل به حساب می آید. برای یاد گرفتن دمپختک گوجه و سیب زمینی بدون گوشت خوشمزه با آشمزی همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه دمپختک گوجه و سیب زمینی:

برنج4 پیمانه
گوجه پوره شده3 پیمانه
نمک، روغن، زردچوبهبه میزان لازم
سیب زمینی2 عدد
پیازا عدد
زعفران دم شده2 قاشق غذا خوری

دستور پخت دمپختک گوجه و سیب زمینی بدون گوشت:

مرحله اول آماده سازی گوجه:

گوجه ها را شسته و به مدت ده دقیقه داخل آب جوشیده قرار می دهیم تا پوست آنها به راحتی کنده شود. حالا گوجه ها را به وسیله رنده یا گوشکوب برقی پوره می کنیم.

مرحله دوم آماده سازی برنج و سیب زمینی:

برنج را بعد از پیمانه کردن می شوییم و با مقدار کمی نمک به مدت 1 ساعت خیس می کنیم و بعد از گذشت این زمان برنج را داخل دیگ آب جوشیده و نمک می ریزیم و زمانی که برنج ها سبک شده و روی سطح آب آمدن برنج را آبکش کرده و روی آن آب ولرم می دهیم و آماده دم کردن می کنیم. سیب زمینی ها را پوست گرفته و روی تخته آشپزی به شکل منظم نگینی خورد کنید.

مرحله سوم آماده سازی سس غذا :

ابتدا پیازها را نگینی می کنیم و در تابه ای با مقداری روغن سرخ می کنیم. حالا که پیاز طلایی شد ادویه ها را که شامل نمک، فلفل و زردچوبه است را اضافه می کنیم و بعد گوجه پوره شده را اضافه کرده و آنقدر زمان می دهیم که سسی غلیظ و خوشرنگ بدست بیاید.

حالا داخل تابه دیگری سیب زمینی های نگینی شده را سرخ می کنیم و بعد از طلایی شدن به سس آماده شده می افزاییم و به این ترتیب سس آماده میشود.

مرحله چهارم طبخ غذا:

دیگی که داخل آن روغن ریخته ایم را با ته دیگ مورد نظر پوشش می دهیم و مقداری برنج داخل دیگ ریخته و روی آن سس می ریزیم و این کار رو تا انتها ادامه می دهیم. در این مرحله داخل یک شیر جوش روغن داغ درست می کنیم با زعفران مخلوط کرده و روی برنج می دهیم و می گذاریم تا کامل دم بکشد.

بعد از دم کشیدن برنج آن را داخل ظرف می کشیم و با سبزی خوردن و ترشیجات خانگی سرو می کنیم نوش جان.

طرز تهیه دمپختک گوجه و سیب زمینی

نکات مهم و فوت و فن های دمپختک گوجه و سیب زمینی:

  1. در صورتی که منع مصرف کره یا روغن محلی ندارید به جای روغن از آنها استفاده کنید.
  2. برای اینکه غذا از لحاظ طبع برای بدن مناسب باشد از کمی پودر زیره در سس غذا استفاده کنید که طعمی عالی به غذا می دهد.
  3. به روش سنتی افراد علاقه مند هستند که از نیمرو کنار این غذا استفاده کنند. از گوشت چرخ کرده هم میتوان داخل سس استفاده کرد که کاملا طعم غذا را متفاوت می کند.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: