پیراشکی کرم دار یکی از انواع پیراشکی ها می باشد که بسیار خوشمزه و لذیذ است. این پیراشکی را به راحتی می توان در خانه برای کودکان خود تهیه کنید تا یک میان وعده سالم را داشته باشند. پیراشکی از انواع دونات ها می باشد با این تفاوت که پیراشکی کرم دار وسطش کرم دارد و با سس شکلاتی تزئین می شود. اگر می خواهید یک کرم فوق العاده و بازاری داشته باشید برای تهیه کرم بجای شیر از آب استفاده کنید، امروز یک پیراشکی کرم دار خوشمزه همراه با نکات طلایی آن را در آشمزی باهام یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه پیراشکی کرم دار

کره70 گرم
تخم مرغ2 عدد
شکر4 ق غذا خوری
وانیل1/4 ق چای خوری
نمک1/4 ق چای خوری
خمیر مایه1 ق غذا خوری
آرد4 تا 4.5 پیمانه

مواد لازم برای تهیه کرم پیراشکی

شیر یا آب1.5 پیمانه
شکر1/2 پیمانه
وانیل1/4 ق چای خوری
نشاسته ذرت1/4 پیمانه

مرحله اول ( تهیه کرم پیراشکی )


نشاسته ذرت را در چند قاشق از شیر حل کرده و بعد به مابقی شیر اضافه کرده. شکر را هم اضافه کنید و مواد را روی حرارت ملایم مدام هم بزنید تا غلیظ شود و رد قاشق روی کرم باقی بماند. در پایان وانیل را افزوده و حرارت را خاموش کنید. روی کرم را کیسه فریزر کشیده تا خنک شود و بین پیراشکی خنک شده قرار بدید.

مرحله دوم ( آماده سازی خمیر پیراشکی )

ابتدا خمیر مایه را با 1 ق غذا خوری شکر و آب ولرم مخلوط کرده و رویش را می پوشانیم و برای 10 دقیقه می گذاریم کنار تا عمل بیاد.

در ظرفی دیگر کره هم دمای محیط شده را با 3 ق غذا خوری شکر و تخم مرغ و وانیل و نمک مخلوط می کنیم. خمیر مایه عمل اومده در مرحله قبل را به مخلوط مون اضافه می کنیم و شروع می کنیم به اضافه کردن آردی که از قبل سه بار الک کردیم. آرد را با قاشق چوبی به مخلوطمون اضافه می کنیم تا خمیر جمع شود و شروع به ورز دادن روی سطح کار می کنیم. 10 دقیقه خمیر را خوب ورز می دهیم تا خمیر لطیفی بدست بیاد سپس آن را در داخل کاسه ای که از قبل چرب کردیم می گذاریم و رویش را سلفون کشیده و در جای گرم بمدت 1.5 ساعت می گذاریم تا حجمش دو برابر شود.

مرحله سوم ( کاتر زدن )

پس از گذشت 1.5 ساعت پف خمیر را گرفته و چند دقیقه ورز می دهیم و خمیر را به ضخامت 1 سانت باز کرده و کاتر بزنید و روی سینی آرد پاشی شده قرار بدید و رویش را پارچه ای بکشید و برای 20 دقیقه دوباره زمان بدهید تا پف کند.

مرحله چهارم ( سرخ کردن پیراشکی کرم دار )

داخل تابه روغن ریخته تا داغ داغ شود سپس از پیراشکی کاتر زده داخل روغن داغ می گذاریم و مدام با قاشق روغن را روی پیراشکی ریخته تا خوب پف کند. بعد از سرخ شدن آنها را روی دستمال روغن گیر قرار بدید تا روغن اضافی خارج شود و در آخر لای پیراشکی را با چاقو برش زده و مواد کرمی را داخل قیف ریخته و لای پیراشکی ها می ریزیم و برای 20 دقیقه می گذاریم داخل یخچال تا خوب خنک شود و کرم پیراشکی خودش را بگیرد و در آخر با سس شکلاتی تزئین کنید.

نوش جان

نکات و فوت و فن های پیراشکی کرم دار

  • میزان آرد گفته شده در دستور تقریبی بود و ممکن است کمتر یا بیشتر ببرد بستگی به نوع آرد شما دارد.
  • با این مقدار مواد 16 عدد پیراشکی کرم دار خواهید داشت.
  • سعی کنید با ورز دادن چسبنگدی خمیر را بگیرید نه با اضافه کردن آرد.
  • اضافه کردن بیش از حد آرد باعث سنگین شدن مواد شده و نمی گذارد خوب حجم بگیرد.
  • حتما حرارت ملایم باشد تا پیراشکی خوب مغز پخت شوند.
  • برای ورز دادن می توانید از استند میکسر استفاده کنید.
  • می توان از انواع کرفیل برای وسط پیراشکی استفاده کرد.
3.5/5 - (12 امتیاز)

دسته بندی شده در: