دونات یکی از خوشمزه ترین شیرینی های جهان است که به عنوان میان وعده یا دسر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. تهیه دونات خانگی در منزل بسیار راحت است به شرطی که چند نکته را رعایت کنید. در این صورت دونات خیلی خوب با پف بسیار عالی خواهید داشت. دونات را بعد پخت می توان در شکر بغلطانید یا با سس شکلات تزئین کنید. امروز باهام یک دونات خانگی خوشمزه در آشمزی یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه دونات

آرد500 گرم (حدودا 3.5 پیمانه)
خمیر مایع1 ق غذا خوری
کره60 گرم
تخم مرغ2 عدد
شکر1/3 پیمانه + 1 ق غذا خوری
شیر1 پیمانه
آب ولرم1/4 پیمانه
وانیلنوک ق چای خوری

طرز تهیه دونات با شیر

مرحله اول (آماده سازی خمیر)

ابتدا آرد سه صفر را سه بار الک می کنیم. میزان آرد گفته شده تقریبی می باشد. تا جایی آرد را اضافه می کنیم که به دست نچسبد. ممکن کمتر یا بیشتر از مقدار گفته شده در دستور آرد بخواهد.

عمل آوری خمیر مایه : داخل لیوان شیشه ای خمیر مایه را به همراه 1 قاشق شکر و آب ولرم که دست را نسوزاند اضافه کرده و مخلوط می کنید. روی ظرف را بپوشانید و 5 تا 10 دقیقه صبر می کنیم تا خمیر عمل بیاید و کف کند.

در کاسه دیگر کره نرم شده و به دمای محیط رسیده شده را با تخم مرغ و نوک قاشق وانیل و شکر و شیر ولرم مخلوط می کنیم.

مرحله دوم (ورز دادن)

خمیر مایه عمل آمده را به مخلوط کره اضافه میکنیم و آرد را طی چند مرحله با قاشق چوبی اضافه می کنیم. وقتی آرد جمع شد آن را روی سطح کار بیاورید و 10 دقیقه شروع به ورز دادن خمیر کنید تا در نهایت خمیر نرمی که به دست نمیچسبد بدست بیاید. هر بار خیلی کم آرد پاشی کنید و ورز بدید.

خمیر درون کاسه ای که چرب کردید قرار بدید و رویش را سلفون کشیده و بپوشانید و در جایی گرم بمدت 1.5 ساعت استراحت بدید تا حجم خمیر دو برابر شود.

مرحله سوم (کاتر زدن دونات)

بعد از اینکه خمیر پف کرد با مشت پف خمیر را بخوابانید و خمیر را به ضخامت 3-5 میلی باز کنید و با کاتر مخصوص دونات و یا اگر در دسترس نداشتید با لیوان و یا چیزی که گرد باشد خمیر را کاتر بزنید.

خمیر ها را روی سینی آرد پاشی شده قرار بدید و رویش را بپوشانید و اجازه بدید 45 دقیقه دیگر استراحت کنند تا دوباره خمیر حجم بگیرد.

مرحله چهارم (سرخ کردن دونات)

در ظرفی روغن بریزید و با حرارت ملایم روی گاز قرار بدهید تا گرم شود. خیلی آرام دونات ها را یکی یکی داخل روغن داغ بیاندازید و مدام با قاشق روغن داغ را روی دونات ها بریزید تا روی دونات ها خوب پف کند هر دو طرف را خوب سرخ کرده تا طلایی شود. سپس دونات ها را روی دستمال روغن گیر قرار بدید تا روغن اضافی آن گرفته شود. بعد از پخت دونات روی آن را با سس شکلاتی تزئین کرده یا اینکه در مخلوط شکر بغلطانید و نوش جان کنید.

طرز تهیه دونات خانگی

نکات و فوت و فن های دونات

  • برای عمل آوری خمیر حتما دمای آب نه خیلی داغ باشد نه خیلی سرد. انگشت خود را درون آب قرار بدید و دماش را احساس کنید.
  • از قاشق چوبی برای هم زدن استفاده کنید قاشق فلزی باعث افت کیفیت خمیر می شود.
  • آرد را حتما کم کم اضافه کنید. اگر آرد بیشتری به خرد خمیر برود خمیر حجم نمی گیرید و پف نمی کند.
  • خمیر برای استراحت می تواند کنار شوفاژ یا محلی که گرم باشه قرار بگیرد.
  • می توان برای ورز دادن از استند میکسر استفاده کرد و یا 100 بار خمیر را روی سطح کار بکوبید.
4.1/5 - (93 امتیاز)

دسته بندی شده در: