دونات نوعی خمیر تخمیری پخته شده در روغن است که اصالتی آمریکایی دارد و در کل کشورهای جهان طبخ می شود. دونات ها دارای مصارف زیادی هستند به عنوان شیرینی یا دیزاین میزهای پذیرایی در تولدها و مراسمات خاص و یا یک عصرانه بسیار خوشمزه که با اسانس های متنوعی سرو می شود. امروز قصد داریم تا طرز تهیه دونات شکلاتی خانگی ساده با شیر و خمیر مایه بدون فر را به شما آموزش دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه دونات شکلاتی خانگی:

آرد سفید4 تا 5 پیمانه
شکر1/2 پیمانه
تخم مرغ2 عدد
شیر1/2 پیمانه
کره80 گرم
وانیل1/2 قاشق چایخوری
نمک1/8 قاشق چایخوری
خمیر مایه فوری2 قاشق سوپ خوری
آب ولرم1/2 پیمانه
پودر کاکائو2 قاشق غذا خوری

طرز تهیه دونات شکلاتی با شیر و خمیر مایه بدون فر:

مرحله اول آماده سازی خمیر مایه:

ابدا آب ولرم را با خمیر مایه و 1 قاشق شکر مخلوط می کنیم و درب آن را می بندیم و در جای گرم قرار می دهیم به مدت 15 تا 20 دقیقه تا روی آن حباب ایجاد شود و به عمل بیاید.

مرحله دوم آماده سازی خمیر دونات:

حالا کره به دمای محیط رسیده را به همراه شکر خوب می زنیم تا یکدست شوند حالا تخم مرغ و وانیل را هم افزوده خوب مخلوط می کنیم.

مرحله سوم افزودن مایه خمیر به عمل آمده:

خمیر مایه را هم به مواد تخم مرغی افزوده و خوب مخلوط می کنیم.

مرحله چهارم افزودن مواد خشک:

آرد، پودر کاکائو و نمک را با هم الک می کنیم و به تدریج به مواد می افزاییم و با یک لیسک مخلوط می کنیم تا خمیر کمی سفت شود و بعد با ورز دادن کار را ادامه می دهیم. 1 پیمانه آخر آرد شاید اصلا نیازی نباشد همین حد که خمیر به دست نچسبد کافی است.

مرحله پنجم ورز دادن و استراحت خمیر:

خمیر آماده شده را به مدت 10 دقیقه خوب ورز دهید و بعد روی آن را پوشانده در جایی گرم قرار دهید روی خمیر را می پوشانیم و 1 ساعت استراحت می دهیم تا حجم مواد دو برابر شود.

مرحله ششم تهیه دونات:

حالا خمیر را به میز کار انتقال داده و کمی ورز می دهیم حالا با وردنه خمیر را باز کرده و با کاتر گرد و یا لیوان خمیر را قالب می زنیم و با یک قالب کوچکتر وسط خمیر را هم حفره ای ایجاد می کنیم. حالا دوباره روی خمیر را پوشانده و 30 دقیقه دیگر استراحت می دهیم.

مرحله هفتم پخت دونات ها:

داخل تابه دیواره بلندی را تا نیمه روغن می ریزیم و دونات ها را دانه به دانه داخل روغن سرخ می کنیم و در طول زمان پخت مدام دونات را زیر و رو می کنیم تا مغز پخت شود. بعد از پخت کامل از داخل روغن خارج کرده و روی دستمال روغن گیر می گذاریم تا روغن اضافی آن خارج شود و نوش جان.

نکات و فوت و فن تهیه دونات شکلاتی خانگی ساده:

  1. دونات ها را با شکلات ذوب شده در طعم های مختلف یا شکر و یا گاناش می توانید تزئین و نوش جان کنید.
  2. آرد سفید را حتما 3 مرتبه الک کنید.
  3. زمان های استراحت و ورز دادن طبق اصول گفته شده باید رعایت شود.
  4. روی دونات ها را با مغز بادام و گردو و یا ترافل می توانید تزئین کنید.

راز خوشمزگی دونات با سس شکلاتی:

100 گرم خامه صبحانه را روی حرارت می گذاریم تا کمی گرم شود سپس 100 گرم شکلات تخته ای خرد شده را به خامه می افزاییم چند دقیقه زمان می دهیم و بعد خوب مخلوط می کنیم تا سس شکلاتی ما آماده شود حالا دونات ها را داخل سس شکلات زده و داخل ظرف بچینید تا کمی خود را بگیرد و بعد سرو کنید.

4.5/5 - (8 امتیاز)

دسته بندی شده در: