خوراک قفقازی را می توان با مرغ یا گوشت و همچنین گوشت چرخ کرده تهیه کرد که در این دستور پخت از گوشت چرخ کرده استنفاده شده است. شاید شما فکر کنید که خوراک قفقازی مانند دیگر خوراک ها کمی آبکی است اما پاسخ خیر است چون خوراک قفقازی تقریبا شبیه سالاد است که آن را به عنوان پیش غذا و گاهی هم برای افرادی که رژیم دارند می تواند غذای و وعده خوبی باشد چون در آن از بیشتر سبزیجات استفاده می شود. اگر شما گیاهخوار هستید یا مزه گوشت را دوست ندارید می توانید گوشت را از دستور پخت خود حذف کنید و با خیال راحت این خوراک را تهیه کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه خوراک قفقازی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه خوراک قفقازی

بادمجان5 عدد
هویج3 عدد
لوبیا سبزبه میزان لازم
کدو سبز5 عدد
فلفل دلمه1 عدد
نمک و ادویهبه میزان لازم
پیاز2 عدد
گوشت چرخ کردهبه میزان دلخواه
زعفران و دارچینبه مقدار دلخواه
ماست5 ق غذا خوری
حریره سیر2 ق غذا خوری

طرز تهیه خوراک قفقازی

مرحله اول: خرد کردن مواد لازم

بادمجان ها را بشویید و با چاقو پوست کنید سپس خلالی خرد کنید. هویج را نیز خلالی خرد کنید. اگر لوبیا سبز را از قبل خرد کرده و در فریزر آماده دارید آن را از فریزر خارج کنید تا هم دمای محیط شود در غیر این صورت لوبیا سبز ها را نیز بشویید و خرد کنید. فلفل و کدو سبز را نیز مانند دیگر مواد خرد کنید.

مرحله دوم: تفت دادن مواد

یک تابه را روی گاز قرار دهید و در آن کمی روغن بریزید شعله را روشن کنید تا روغن داغ شود. سپس پیاز را پوست کنید و خرد کنید در ادامه به تابه اضافه کنید و با کفگیر هم بزنید تا کمی پیاز ها سرخ شود. گوشت چرخ کرده را به پیاز اضافه کنید و تفت دهید تا زمانی که گوشت چرخ کرده سرخ شود. تمام مواد خرد شده را به گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و تفت دهید. نمک و ادویه های لازم را نیز اضافه کنید.

مرحله سوم: ریختن مواد در ظرف سرو

ماست و حریره سیر را در یک ظرف ریخته و هم بزنید که البته می توانید به آن ماست موسیر نیز اضافه کنید. در ظرفی که می خواهید خوراک را سرو کنید از مواد ماست و حریره سیر بریزیدو خوب در ظرف پخش کنید. مواد مخلوط شده را به ظرف اضافه کنید. مواد را به خوبی در ظرف پخش کنید خوراک شما آماده است.

فوت و فن های طرز تهیه خوراک قفقازی

  1. چون این خوراک سرد سرو می شود بهتر است از روز قبل آن را تهیه کنید و بزارید به مدت یک روز در یخچال بماند و استراحت کند سپس نوش جان کنید.
  2. برای تزیین خوراک قفقازی می توانید از سیب زمینی چیپسی و گردو خرد شده و همچنین از گشنیز و جعفری خرد شده استفاده کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: