ته چین طبری جزو پلو های خوشمزه و اصیل ایرانی است که از سبزی و رب انار و سایر مواد در دستور پخت آن استفاده می شود. اگر به دنبال طعم و غذای متنوع هستید و از غذاهای تکراری خسته شده اید ته چین طبری گزینه مناسبی برای شما است و به راحتی می توانید آن را در خانه تهیه و میل کنید. تفاوت این ته چین با ته چین مرغ در آن است که از تمام مواد ته چین مرغ در ته چین طبری استفاده می شود و البته رب انار و سبزی پلویی نیز در ته چین طبری استفاده می شود که از تفاوت های ته چین طبری با ته چین مرغ است. امروز در آشمزی طرز تهیه ته چین طبری را به شما را آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه ته چین طبری

مرغبه میزان دلخواه
پیاز2 عدد
ادویهبه میزان لازم
رب اناربه مقدار دلخواه
آب مرغ1/2 پیمانه
برنج2 و 1/2 پیمانه
سبزی پلویی1 پیمانه
تخم مرغ1 عدد
ماست2 ق غذا خوری
گلاب1ق غذا خوری
زعفرانبه میزان لازم
برگ بو و چوب دارچینبه میزان لازم

طرز تهیه ته چین طبری

مرحله اول: تهیه مرغ

یک پیاز را پوست کنید و خرد کنید سپس در یک قابلمه پیاز خرد شده را بریزید. یک حبه سیر را نیز پوست کنید و به پیاز ها اضافه کنید سپس مرغ را اضافه کنید. فلفل سیاه و نمک را نیز مقداری اضافه کنید. در ادامه برگ بو و چوب دارچین را اضافه کرده و هم بزنید. مقداری روغن به آن اضافه کرده و قابلمه را روی شعله گاز قرار دهید تا بپزد. بزارید کمی مرغ پخته شود و رنگ آن عوض شود سپس مقداری آب به آن اضافه کنید و درب قابلمه را بزارید تا مرغ به خوبی بپزد.

مرحله دوم: خرد کردن سبزی ها

در تهیه این ته چین از سبزی پلویی استفاده می شود که شامل تره، شوید، گشنیز، جعفری، سیر تازه و پیازچه است. این سبزی ها را تهیه کنید سپس پاک کنید و با آب به خوبی بشویید. بعد از اینکه سبزی ها خشک شد با کارد سبزی ها را خرد کنید. در یک تابه یک پیاز خرد شده را بریزید سپس کمی روغن به آن اضافه کرده و تفت دهید.

مرحله سوم: خرد کردن مرغ ها

مرغ ها را که گذاشته بودید آب پز شود از قابلمه خارج کنید و با دست آن را ریش ریش کنید. در تابه ای که یاز ها را سرخ کرده بودید چند عدد آلو اضافه کنید سپس رب انار را نیز اضافه کنید و خوب هم بزنید. مرغ های ریش ریش شده را نیز اضافه کنید و خوب تفت دهید.

مرحله چهارم: تهیه برنج ته چین طبری

برنج را پیمانه بزنید و بشویید سپس روی گاز بزارید تا بپزد وقتی زمان آبکش کردن آن رسید برنج را با آب سرد بشویید. 2/3 برنج آبکشی شده در یک کاسه بریزید سپس ماست و زعفران را به آن اضافه کنید و هم بزنید. به 1/3 باقی مانده از برنج سبزی های پلویی را اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله پنجم: ریختن مواد در قالب

قالب موردنظر را با روغن کمی چرب کنید و در ادامه نصف 2/3 برنج را که با ماست مخلوط کرده بودید در قالب بریزید مواد را با قاشق به خوبی پخش و صاف کنید. از مواد مرغ و رب انار که با هم تفت داده بودید به روی برنج اضافه کنید و کامل پخش کنید.سپس روی آن را با 2/3 باقی مانده دیگر برنج پر کنید. مواد را در فر گذاشته یا می توانید برای پخت از پلوپز نیز استفاده کنید.

فوت و فن های طرز تهیه ته چین طبری

  1. می توانید بعد از این که تمام لایه ها را اضافه کردید کمی زعفران هم به روی مواد بریزید تا خوش رنگ و عطر تر شود.
  2. اگر از فر استفاده می کنید دمای آن را روی دمای 180 درجه و به مدت 45 دقیقه داخل فر قرار دهید.
4/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: