پلو بخارا از موادی مانند کشمش، هویج، برنج و… تهیه می شود. این غذا اصالتی ازبکستانی دارد و متعلق به یکی از شهر های ازبکستان به نام بخارا است از این رو به آن پلو بخارا نیز گفته می شود. مقادیر گفته شده در دستور برای 6 نفر مناسب می باشد و زمان پخت یک ساعت می باشد. از پلو می توایند به عنوان یک غذای خوشمزه و مجلسی در مهمانی های خود استفاده کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه پلو بخارا را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه پلو بخارا

برنج1 کیلو گرم
گوشت قیمه ای500 گرم
روغن250 گرم
کشمش پلویی150 گرم
هویج خلال شده500 گرم
پیاز4 عدد متوسط
نمک1 ق چای خوری
ادویه1 ق چای خوری
فلفل سیاه1/2 ق چای خوری
زعفران دم کرده2 ق سوپ خوری

طرز تهیه پلو بخارا

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

برنج را در سینی بریزید و پاک کنید سپس با آب بشورید و مقداری آب در آن باقی بزارید و یک قاشق نمک به آن اضافه کنید و بزارید به مدت 5 ساعت خیس بخورد. کشمش ها را پاک کنید و با مقداری آب بشورید و روی یک پارچه قرار دهید تا خشک شود.

مرحله دوم: تفت دادن گوشت

در تابه مقداری روغن بریزید و پیاز را پوست کنید و خرد کنید سپس در تابه بریزید و تفت دهید تا نرم و سبک شود. گوشت را خرد کنید و به پیاز ها اضافه کنید تا کمی سرخ شود و آب آن کشیده شود. فلفل و ادویه را به گوشت اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله سوم: پخت گوشت

هویج را بشورید و با رنده خرد کنید سپس به مواد داخل تابه اضافه کنید و تفت دهید. به اندازه 2 پیمانه آب در تابه بریزید و درب آن را ببندید تا گوشت به خوبی بپزد و در آخر نمک را به آن اضافه کنید.

مرحله چهارم: دم کشیدن برنج

برنج را آبکش کنید و یک لایه برنج بریزید سپس از مواد تفت داده و پخته شده در لای برنج بریزید سپس دوباره برنج بریزید و دوباره در لایه بعد از مواد گوشتی بریزید. درب قابلمه را همراه دمکنی بزارید تا برنج دم بکشد و در اواسط دم کشیدن زعفران دم کرده را روی برنج بریزید. کشمش را نیز در تابه همراه مقداری روغن تفت دهید. وقتی برنج دم کشید آن را در ظرف سرو بریزید و کشمش را به آن اضافه کنید نوش جان.

فوت و فن های طرز تهیه پلو بخارا

  1. نمک را حتما در آخر پخت اضافه کنید چون اگر در اول کار این کار را انجام دهید گوشت خوب نمی پزد.
  2. زعفران قابل حذف است و اگر در دسترس نبود می توایند از آن استفاده نکنید.
  3. از مقداری گلاب نیز برای عطر و طعم بهتر می توایند استفاده کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: