برشتوک یا برشتوک نخودچی یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه و ساده و یخچالی می باشد که نیازی به فر ندارد و خیلی راحت تهیه می شود و با افزوده گردو یا مغزیجات دلخواه استفاده کنید و یک شیرینی خوشمزه برای پذیرایی تهیه کنید. این شیرینی خوشمزه با کمک قالب سیلیکونی در طرح های مختلف تهیه می شود و اگر قالب ندارید می توانید مواد را داخل یک ظرف پیرکس ریخته و برش بزنید. امروز در آشمزی طرز تهیه برشتوک نخودچی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه برشتوک نخودچی با پیمانه

آرد نخودچی1.5 پیمانه
کره ذوب شده2/3 پیمانه
پودر قند4 ق غذا خوری
پودر هل1 ق چای خوری
زعفران دم کرده1 ق غذا خوری
گردوبه مقدار دلخواه
شکلاتبه مقدار دلخواه

طرز تهیه برشتوک خوشمزه و ساده با شکلات تخته ای

مرحله اول: تفت دادن آرد

ابتدا آرد نخودچی را الک کنید و داخل یک تابه تفت دهید تا بوی خامی آرد گرفته شود، دقت کنید میزان تیرگی یا روشنی برشتوک به زمان تفت دادن آرد نخودچی بستگی دارد و بهتر است حرارت کم باشد تا نسوزد.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

در ادامه باید پودر هل اضافه کنید حرارت را خاموش کنید و کره ذوب شده را به همراه زعفران و پودر قند اضافه کنید و هم بزنید تا مواد ترکیب و یکدست شود.

مرحله سوم: بن ماری کردن

شکلات تخته ای را خرد کنید و روی حرارت کتری قرار دهید و بن ماری کنید تا ذوب شود، سپس باید مقداری از شکلات را داخل قالب سیلیکونی ریخته و در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد و بعد از مواد برشتوک روی شکلات بریزید و فشار دهید تا فشرده شود و برای نیم ساعت در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد.

مرحله چهارم: تهیه برشتوک بدون قالب

در ادامه اگر قالب ندارید باید برشتوک را داخل یک نایلون قرار دهید و با وردنه به شکل مستطیل با قطر 1 سانت باز کنید و روی آن پسته خرد شده ریخته و در یخچال قرار دهید و بعد برش بزنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه برشتوک نخودچی با قالب و بدون قالب

  1. می توانید شکلات را حذف کنید و یا از شکلات های رنگی استفاده کنید.
  2. تیرگی یا روشنی برشتوک شما بستگی به زمان تفت خوردن آردنخودچی دارد.
  3. می توانید از انواع مغزها برای تهیه این شیرینی استفاده کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: