پنکیک یک صبحانه انگلیسی است که معمولا با عسل، شیره افرا یا شکلات صبحانه سرو می شود ما ایرانی ها هم مشابه این خوراکی خوشمزه را درست می کنیم که به آن خاگینه می گوییم. امروز می خواهیم با این خمیر باقلوا درست کنیم. که مغزدار است و بعد از سرخ شدن داخل شربت انداخته می شود. این شیرینی می تواند میان وعده مقوی برای کودکان شما باشد پس برای یاد گرفتن دستور پخت پنکیک باقلوا جذاب با آشمزی همراه باشید. همچنین طرز تهیه پنکیک را در پارسی دی بازدید کنید.

مواد لازم برای تهیه پنکیک باقلوا:

شکر1 قاشق غذا خوری
شیر1 پیمانه
وانیل1 قاشق چایخوری
بیکینگ پودر1 قاشق چایخوری
روغن مایع1 قاشق غذا خوری
تخم مرغ1 عدد
آرد1 و نیم پیمانه
روغن سرخ کردنیبه میزان لازم
گردوی خرد شدهبه میزان لازم

مواد لازم برای تهیه شربت:

آب1 پیمانه
شکر1 پیمانه
آب لیمو1 قاشق غذا خوری

دستور تهیه پنکیک باقلوا:

مرحله اول تهیه شربت:

برای تهیه شربت آب و شکر را مخلوط کرده رو حرارت قرار می دهیم با شعله ملایم اجازه می دهیم تا به قوام برسد در انتها آب لیمو را اضافه کنید تا شکرک نزند.زمان مورد نیاز تقریبا 15 دقیقه است.

مرحله دوم آماده سازی خمیر پنکیک:

ابتدا شیر، شکر، روغن، تخم مرغ و وانیل را به مدت 5 دقیقه مخلوط می کنیم تا به شکل کرمی و کشدار تبدیل شود .حالا زمان مخلوط کردن مواد خشک و تر هست آرد و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کرده و سه مرتبه الک می کنیم و به تدریج به مواد اضافه و مخلوط می کنیم تا یک خمیر با غلظت مناسب بدست آوریم (جذب رطوبت آرد ها متفاوت هستند پس شاید قبل از اینکه همه آرد را اضافه کنید به غلظت فرنی برسید و در آن مرحله کار را متوقف کنید)

مرحله سوم پخت پنکیک:

در این مرحله تابه ای را که دارای ضخامت مناسب باشد را روی حرارت قرار می دهیم. کف تابه را با قلموی آشپزی چرب می کنیم و با ملاقه از خمیر آماده شده در مرکز تابه می ریزیم. وقتی حباب های هوا را روی سطح پنکیک مشاهده کردید آن را از داخل تابه خارج می کنید.

مرحله چهارم پیچیدن پنکیک ها:

در این مرحله پنکیک ها را روی سطح کار گذاشته داخل آن یک قاشق چایخوری گردو خورد شده می ریزیم خمیر را تا کرده به شکل نیم دایره در می آید دور تا دور را به هم فشرده میکنیم تا مواد بیرون نزند به یاد داشته باشید سطحی از پنکیک داخل قرار میگیرد که حباب دارد.

روش اول:به مرحله نهایی کار رسیدیم حالا داخل شیر جوشی را تا نیمه روغن می ریزیم و باقلوا ها را دانه دانه داخل روغن سرخ می کنیم و بعد از خارج کردن از روغن داخل توری روغن گیر گذاشته و بعد داخل روغن می اندازیم حالا با باقی مانده مغزی که داخل باقلوا ریختیم روی کار را تزیین می کنیم و نوش جان.

روش دوم: اگر زمانی برای دانه دانه سرخ کردن ندارید نیمی از خمیر را داخل تابه ریخته بین آن مغز گردو بریزید و باقیمانده خمیر را روی گردو ریخته و اجازه دهید تا کاملا مغز پخت شود سپس برگردانده و سمت دیگر را هم سرخ کنید و سپس شربت دهید.(مانند شکل)

نکات مهم و فوت و فن های پنکیک باقلوا:

  1. این باقلوا در روز اول طبخ برشته است ولی بعد از یک روز نرم می شود.
  2. جایگزین مغز گردو می توان از مغز، پسته و بادام استفاده کرد.
  3. باقوا ها را تا زمانی داخل روغن نگه دارید که طلایی شود و به سرعت از روغن خارج کرده تا رنگ آنها تیره نشود.
  4. در صورت تمایل و خوش طعم و رنگ شدن این شیرینی، داخل شربت از زعفران استفاده کنید.
  5. توجه داشته باشید زمانی که می خواهید شیرینی را داخل شربت بیندازید یکی از موارد باید داغ و دیگری سرد باشد.

digche

4.7/5 - (4 امتیاز)

دسته بندی شده در: