باقلا قاتق یک غذای ایرانی اصیل و مخصوص گیلان است که عزیزان گیلانی تبحر خاصی در پخت این غذای مقوی و خوشمزه دارند این غذا به دلیل فیبر بالایی که دارد منبع مفید غذایی به حساب می آید. این غذا با باقالی رسمی رشتی (پاچ باقلا) طبخ می شود و در صورت در دسترس نبودن این باقالی از باقالی کشاورزی هم می توان استفاده کرد. گیلانی های عزیز این خورشت را در کنار ماهی برشته شده، سیر تازه، زیتون پرورده، برنج کته و اشپل ماهی سفید، سرو می کنند. برای یاد گرفتن باقلا قاتق مجلسی و خوشمزه با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه برای تهیه باقلا قاتق:

باقالی300 گرم
سیر3 حبه
تخم مرغ3 عدد
شوید خشک4 قاشق غذا خوری
آب1 لیتر
روغنبه میزان لازم
نمک، فلفل، زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه باقلا قاتق با باقالی کشاورزی:

مرحله اول اماده سازی مواد اولیه :

ابتدا باقالی ها را اگر تازه نیستند و پوست تری برای پوست کندن ندارند داخل آب جوش گذاشته و زمانی که پوست باقلا نرم شد پوست آن را جدا کرده و آماده بگذارید. حالا سیر ها را پوست گرفته وبه صورت نگینی ریز برش دهید.

مرحله دوم پخت باقلا قاتق:

حالا قابلمه مناسبی را روی حرارت گذاشته و باقالی و سیر را به همراه زردچوبه و فلفل حدودا 2 دقیقه تفت دهید تا عطر خوش از مواد بلند شود سپس شوید را افزوده و تفت کوتاهی هم با شوید می دهیم حالا آب را به مواد افزوده و اجازه می دهیم تا باقالی کاملا پخته شود.

مرحله سوم افزودن تخم مرغ:

حالاکه تقریبا 80 درصد پخت باقلا ها سپری شده است تخم مرغ ها را در قسمت های مختلف خورشت انداخته نمک غذا را اندازه می کنیم و اجازه می دهیم تا کاملا پخته و به روغن بیفتد. این خورشت غالبا کم آب تهیه می شود حالا در کنار برنج کته ایرانی نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه باقلا قاتق:

  1. در صورت عدم تمایل امکان حذف تخم مرغ وجود دارد.
  2. چون زمان پخت باقلا ها متفاوت است مواظب باشید تا بیش از حد پخته و له نشود.
  3. تخم مرغ ها را نباید در غذا مخلوط کرد و باید شکل خود را کاملا حفظ کنند.
4.2/5 - (8 امتیاز)

دسته بندی شده در: