نان خامه ای نارنجکی شیرینی ترد و خوشمزه که از محبوبیت زیادی برخوردار است اصالتی ایتالیایی دارد نان خامه ای تشکیل شده از خمیری پف کرده و تو خالی است که فضای خالی داخل آن را با خامه فرم گرفته ساده و یا شکلاتی پر می کنند. نون خامه ای را گاها بر روی پایه ای هرمی می چینند و با سس شکلات یا کارامل تزئین می کنند. نوع فرانسوی این شیرینی که شباهت زیادی به نان خامه دارد اکلر نام دارد با این تفاوت که اکلر را به شکل استوانه های تقریبا 7 سانتی متری تهیه می کنند که بعد از پخت با خامه پر شده و با شکلات روکش می شود. برای یاد گرفتن طرز تهیه نان خامه ای قیفی جذاب با آشمزی همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه نان خامه ای

آرد125 گرم
آب200 گرم
کره50 گرم
شکر1/2 قاشق چایخوری
تخم مرغ4 عدد
بیکینگ پودر1/4 قاشق چایخوری
وانیل1/4 قاشق چایخوری
خامه قنادی300 گرم

طرز تهیه شیرینی نان خامه ای قیفی:

مرحله اول آماده سازی خمیر نون خامه ای:

ابتدا شکر، آب و کره را با هم مخلوط کرده و روی حرارت می گذاریم تا کره آب شود و از کناره های ظرف جوشیدن آب دیده شود. در این مرحله آرد را به مواد افزوده و با حرارت کم به مدت 5 دقیقه مخلوط می کنیم تا خمیر کاملا پخته شود و خمیر در گوشه ای از قابلمه جمع شده و انسجام کافی را پیدا کند. در این مرحله قابلمه را از روی حرارت برمی داریم و اجازه می دهیم تا خمیر کاملا سرد شود.

مرحله دوم افزودن تخم مرغ:

حالا خمیر سرده شده را داخل کاسه همزن می ریزیم. تخم مرغ ها را داخل ظرفی شکسته با بیکینگ پودر و وانیل مخلوط می کنیم تا از حالت لختگی خارج شود و در 4 مرحله به خمیر افزوده و بعد از هر مرحله افزودن تخم مرغ 1 دقیقه خمیر را با همزن بزنید تا خمیر کاملا یکدستی به دست آید.

مرحله سوم پخت خمیر:

داخل سینی فر را کاغذ روغنی بیندازید و خمیر آماده شده را داخل قیف با ماسوره دلخواه بریزید و از خمیر به اندازه یک گردو داخل سینی شکوفه بزنید و یا به شکل نواری 7 سانتی متری روی سینی بریزید. حالا سینی را داخل فر گذاشته و اجازه دهید تا خمیر کاملا پخته شود و حجم آن دو یا سه برابر شود. بعد از اطمینان از پخت شیرینی آن را از فر خارج کنید و اجازه دهید تا کاملا سرد شود.

مرحله چهارم خامه زدن:

خامه قنادی را از فریزر درآورید و بگذارید تا نرم شود و یخی نداشته باشد سپس با دور تند همزن آنقدر مخلوط کنید تا جای پره های همزن روی خامه باقی بماند در این مرحله خامه فرم گرفته قنادی را داخل قیف با ماسوره باریک بریزید و حفره کوچک زیر نان خامه ای با سیخ چوبی ایجاد کرده و از خامه پر کنید زمانیکه شیرینی سنگین شود متوجه می شویم که از خامه پر شده است در صورت تمایل با شکلات آب شده و پودر پسته تزئین کنید و نوش جان.

نکات و فوت و فن تهیه نان خامه ای:

  1. مرحله پختن خمیر را کاملا با دقت انجام دهید که این کار باعث پوک شدن خمیر شیرینی شما می شود.
  2. تمام مراحل کار را می توان با همزن دستی انجام داد فقط کمی زمان بیشتر نیاز دارد.
  3. فر را در ابتدای کار با حرارت 200 درجه سانتی گراد گرم کنید چون گرم بودن فر در پخت با کیفیت این شیرینی بسیار موثر است.
  4. نان خامه ای بعد از پخت باید کاملا پوک و تو خالی باشد.
  5. در انتخاب و تهیه خامه دقت کنید چون اگر خامه از کیفیت خوبی برخوردار نباشد نان را خیس کرده و از کیفیت شیرینی کم می کند.
  6. برای ترد ماندن شیرینی با زمان بالاتر در یخچال و در ظرف بدون درب نگهداری کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: