ارمنی پلو یکی از غذا های معروف ارمنستان است که در دستور پخت آن از مواد مختلفی استفاده می شود. ارمنی پلو از آن دسته غذاهایی است که همه پسند و جدید است پس پخت آن توصیه می شود. اگر از طرفداران ته دیگ هستید این غذا برای شما مناسب است چون در این غذا مرغ را در ته قابلمه گذاشته و ته دیگ مرغ تهیه می شود که بسیار خوشمزه است. این غذا را می توانید با انواع سالاد تهیه و میل کنید. طعم و عطر این غذا بسیار عالی است و بوی آن در تمام خانه پخش می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه ارمنی پلو را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه ارمنی پلو

برنج4 پیمانه
بال مرغبه مقدار دلخواه
زعفران دم کردهبه مقدار لازم
لیمو ترشبه مقدار لازم
نمک، فلفل، پودر سیر و آویشنبه مقدار دلخواه

مراحل طرز تهیه ارمنی پلو

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

بال مرغ را یا هر قسمتی از مرغ را پاک کرده و بشویید سپس کبابی خرد کنید. در یک کاسه مناسب مرغ ها را ریخته و سپس در صورت سلیقه پیاز را پوست کنده و رنده کنید. پیاز رنده شده را در یک دستمال ریخته تا آب ان جدا شود و به مرغ ها اضافه کنید. لیمو ترش را اگر تازه هست چند قطره در مرغ ها بچکانید و نمک را نیز اضافه کنید. در این مرحله مواد اضافه شده را به خوبی هم بزنید تا همه جای مرغ در آن آغشته شود. مواد را بپوشانده و به مدت 2 الی 3 ساعت در یخچال گذاشته تا به طور کامل مزه دار شود. برنج را پیمانه زده و پاک کنید سپس با مقداری آب دو مرتبه بشویید سپس دو برابر پیمانه های زده شده آب بریزید تا خیس بخورد در این مرحله نمک را نیز به آن اضافه کنید.

مرحله دوم: مخلوط کردن و پختن مواد

برنج را در یک قابلمه ریخته و بزارید جوش بیاید وقتی جوش آمد برنج را در یک آیکش ریخته و آبکش نمایید. در یک تابه مقداری روغن ریخته و صبر کنی تا داغ شود سپس قسمت پشت مرغ ها را در تابه قرار داده و سرخ کنید تا خام نباشد و بعد برگردونید و در یک قابلمه مناسب در ته آن بچینید به صورتی که ته قابلمه خالی نماند. برنج آبکشی شده را به روی مرغ ها اضافه کنید و دمکنی را روی درب قابلمه کشیده و بزارید برنج دم بکشد.

فوت و فن های طرز تهیه ارمنی پلو

  1. برای مزه دار کردن مرغ ها می توانید از هر چیزی مانند رب انار، فلفل دلمه، سس و… استفاده کنید.
  2. این موارد گفته شده در مواد لازم برای 4 نفر هست و شما می توانید به ازای هر نفر یک پیمانه کم یا زیاد کنید.
  3. حداقل زمان برای مزه دار شدن مرغ یک ساعت است.
  4. اگر بخار پز دارید می توانید به جای سرخ کردن مرغ ها آن را بخار پز کنید تا سالم تر باشد.
  5. بعد از ریختن برنج روی مرغ ها به خوبی برنج را فشرده کنید تا بعد از پخت به راحتی از قالب یا قابلمه خارج شود.
  6. برنج را آبکش کنید چون باید نیم پز باشد.
  7. می توانید برای خوش طعم تر شدن از ادویه پلویی نیز استفاده کنید.
  8. فلفل و آویشن را موقع چیدن در ته ظرف به آن اضافه کنید چون اگر هم زمان با زعفران اضافه شود رنگ آن را کمتر می کند.
1.7/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: