انار بیج یکی از خورش های پرطرفدار گیلانی است که به سنگه خورش نیز معروف است. مواد انار بیج را مغز گردوی سائیده شده، سبزی (تره، جعفری، گشنیز، نعنا، خالواش و چوچاق)، گوشت چرخ کرده گوساله، پیاز، رب انار ترش یا آب غوره، زردچوبه و نمک و فلفل تشکیل می‌دهد. این خورش مانند کم‌آب است با این تفاوت که در انار بیج از سبزی های معطر شمالی استفاده می شود. در این خورش گوشت‌ها قلقلی شده یا از مرغ استفاده می شود که با مواد دیگر مخلوط می‌گردند. امروز در آشمزی طرز تهیه انار بیج را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه انار بیج

گوشت چرخ کرده500 گرم
پیاز1 عدد
گردو250 گرم
آب انار ترش1 لیوان
سبزی گیلانی خرد شده2 ق غذاخوری سر پر
سبزی خرد شدهبه مقدار لازم
رب انار ملس1 تا 2 ق غذاخوری
نمک وفلفل و زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه انار بیج

مرحله اول: خرد کردن سبزی

برای تهیه این خورش از سه نوع سبزی استفاده می کنیم که یکی سبزی معطر گیلانی است که شامل چوچاق، خالواش و نعنا می باشد که شما باید آن را تهیه و بشورید سپس با کارد آن را خرد کنید. سبزی دیگر شامل سبزی معمولی است که برای استفاده در گوشت قلقلی ها نیاز است. یکی دیگر از سبزی ها که در خورش استفاده می شود از 50 گرم تره، 80 گرم جعفری، 50 گرم خالواش، چند برگ نعنا و چند برگ چوچاق است که آن ها را نیز پاک کرده و بشورید سپس خرد کنید

مرحله دوم: ریختن انار و گردو

در یک قابلمه آب انار و رب انار را ریخته و سه لیوان آب به آن اضافه کنید. شعله را روشن کرده و بزارید بجوشد. گردو ها را آسیاب کنید و به مواد داخل قابلمه اضافه کنید. بزارید گردو ها دو تا سه ساعت بپزد تا روغن بیندازد در این زمان دو تا سه بار آب یخ یا یخ به آن اضافه کنید تا روغن گردو به خوبی خارج شود.

مرحله سوم: سرخ کردن سبزی

سبزی های خرد شده برای خورش را در تابه ای که روغن آن داغ شده بریزید و سبزی ها را با کفگیر تفت دهید تا زمانی که رنگ آن تغییر کرده و تیره شود. سبزی های سرخ شده را به خورش اضافه کرده و بزارید یک ساعت روی حرارت ملایم بپزد.

مرحله چهارم: تهیه گوشت قلقلی

پیاز را پوست کنده و با رنده خرد کنید سپس آب اضافه آن را بگیرید. در یک کاسه گوشت چرخ کرده را بریزید سپس پیاز رنده شده و سبزی مخصوص گوشت قلقلی را اضافه کرده و هم بزنید. نمک و ادویه های لازم را اضافه کرده و با دست ورز دهید سپس به مدت یک ساعت بزارید در یخچال استراحت کند.

مرحله پنجم: سرخ کردن گوشت قلقلی و آماده شدن خورش

در یک تابه یک قاشق روغن ریخته و از مواد گوشت قلقلی به اندازه گردو برداشته و با دست گرد کنید سپس در تابه ریخته و آن را سرخ کنید. گوشت قلقلی های سرخ شده را بخورش اضافه کرده و بزارید یک ساعت بپزد به همین ترتیب انار بیج شما آماده است و می توانید آن را با برنج یا نان میل کنید و لذت ببرید.

فوت و فن های طرز تهیه انار بیج

  1. برای طعم دهی به انار بیج می توانید در هنگام اضافه کردن ادویه ها به آن کمی گلپر اضافه کنید.
  2. اگر سبزی های خالواش و چوچاق موجود نبود می توانید از نعنا و کمی گشنیز و ریحان به جای آن ها استفاده کنید.
  3. توجه داشته باشید که حتما از آب انار یا رب انار ملس استفاده کنید که ترشی آن کمتر باشد.
Rate this post

دسته بندی شده در: