امگشت پلو یک غذای بسیار آسان و در عین حال خوشمزه جنوبی است و برای زمان هایی که تایک کافی برای تهیه غذا را ندارید به کمک شما می آید. امگشت پلو را با ماهی تازه یا ماهی تن تهیه می کنند که هر چقدر مقدار تندی این غذا بیشتر باشد خوشمزه تر می شود. عطر و بوی این غذای جنوبی بسیار جذاب است و باید حتما آن را امتحان کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه امگشت پلو را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه امگشت پلو

برنج2 پیمانه
ماهیبه میزان لازم
سیر3 حبه
سبزی ماهی250 گرم
کشمش پلویی1/2 پیمانه
پیاز1 عدد
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و تخم گشنیزبه میزان دلخواه

طرز تهیه امگشت پلو

مرحله اول: تفت دادن مواد لازم

پیاز را پوست کنید و در قابلمه بریزید و تفت دهید سپس سیر را پوست کنید و له کنید یا رنده کنید در ادامه به پیاز اضافه کنید. ادویه های گفته شده را همراه کشمش اضافه کنید و هم بزنید. سبزی را نیز پاک کنید و بشورید سپس خرد کنید و به مواد اضافه کنید.

مرحله دوم: اضافه کردن ماهی

ماهی را با مقداری روغن در تابه بریزید و سرخ کنید سپس فیله کنید و تیغ آن را در بیاورید و در ادامه با مواد تفت داده شده ترکیب کنید. اگر از تن ماهی استفاده می کنید که دیگر نیازی به طی مراحل و سرخ کردن ماهی نیست و می توانید تن ماهی را همینطور به مواد تفت داده شده اضافه کنید.

مرحله سوم: پخت برنج

برنج را پیمانه بزنید سپس در سینی بریزید و پاک کنید در ادامه با مقدرای آب بشورید و بزارید خیس بخورد بعد از مدتی آن را در قابلمه به همراه دو برابر برنجی که پیمانه زدید نیز آب بریزید و نمک به آن اضافه کنید. صبر کنید تا آب برنج خشک شود و آن را در آبکش بریزید و با آب سرد بشورید.

مرحله چهارم: دم کشیدن برنج

ته قابلمه را با روغن چرب کنید و در صورت دوست داشتن در ته آن نان قرار دهید تا ته دیگ داشته باشید سپس مقداری برنج به قابلمه اضافه کنید و یک لایه از مواد تفت داده شده بریزید سپس دوباره این کار را انجام دهید تا جایی که برنج و مواد تمام شود. در ادامه درب قابلمه را ببندید تا برنج دم بکشد.

فوت و فن های طرز تهیه امگشت پلو

  1. برای عطر بیشتر می توایند بعد از اضافه کردن مواد به برنج در آخر کار کمی دارچین روی آن بریزید سپس بزارید دم بکشد.
  2. سبزی ماهی شامل 200 گرم گشنیز و 50 گرم شنبلیله می باشد که می توانید مقدار آن را در صورت سلیقه کم یا زیاد کنید.
  3. اگر از طعم شیرین کشمش در تهیه این غذا خوشتان نمی آید می توانید آن را حذف کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: