کلوچه اهری یکی از نان ها و کلوچه های سنتی و ایرانی است کهخ به دلیل استفاده از زنجبیل در آن طعم منحصر به فردی دارد. در زمان های گذشته مردم وقتی دور هم جمع می شدند از تنقلاتی مانند خشکبار تفت داده شده، آجیل و نان های طعم دار استفاده می کردند که نان زنجبیلی یا اهری نیز یکی از آن ها بود. شما می توانید از این کلوچه به عنوان صبحانه یا عصرانه همراه چای یا شیر میل کنید و مطمئن باشید که تغذیه سالمی داشته اید. بافت کلوچه اهری شبیه کلوچه است و مانند نان پوک نیست. در فصل های شروع مدرسه نیز می توانید این کلوچه را تهیه و به عنوان تغذیه مدرسه برای کودکان خود استفاده کنید.امروز در آشمزی طرز تهیه کلوچه اهری را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه کلوچه اهری

تخم مرغ1 عدد
پودر قند125 گرم یا 1 پیمانه سر خالی
ماست100 گرم یا 1/2 پیمانه سرخالی
روغن مایع100 گرم یا 1/2 پیمانه
بکینگ پودر1 ق سوپ خوری
سرکه سفید1 ق سوپ خوری
پودر زنجبیل1 ق چای خوری
آرد قنادی300 گرم یا 2 و 1/3 پیمانه
زرده تخم مرغ1 عدد
شیره خرما یا انگور1 ق چای خوری

طرز تهیه کلوچه اهری

مرحله اول: ریختن مواد در کاسه

تمام موادی که در یخچال هستند مانند تخم مرغ، ماست و… را قبل از پخت از یخجال خارج کنید تا هم دمای محیط شود. تخم مرغ را در یک کاسه بشکنید و وانیل را اضافه کنید. پودر قند را الک کنید و به مواد اضافه کنید و با همزن دستی کمی هم بزنید.

مرحله دوم: ترکیب مواد لازم

بکینگ پودر را در یک کاسه بریزید سپس ماست را اضافه کنید. در ادامه سرکه را نیز اضافه کنید و هم بزنید تا خوب ترکیب شوند. مواد ترکیب شده را به کاسه ای که تخم مرغ را با مواد دیگر ترکیب کردید بریزید و هم بزنید. روغن مایع و زنجبیل را نیز اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله سوم: استراحت دادن خمیر

آرد را در طی چند مرحله در کاسه الک کنید و با مواد هم بزنید تا سفت و چسبنده شود. روی کاسه را با یک کیسه بپوشانید و آن را به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید. خمیر را از یخچال خارج کنید و به ضخامت 1 سانت رویی یک سطح آرد پاشی شده پهن کنید سپس با قالب های دایره ای شکل قالب بزنید.

مرحله چهارم: رومال کردن کلوچه ها

زرده تخم مرغ را از سفیده آن جدا کنید و در یک کاسه بریزید سپس شیره انگور یا خرما را نیز اضافه کنید و خوب هم بزنید سپس با فرچه قنادی دو بار روی مواد را رومال بزنید و در آخر با چنگال به صورت افقی و عمودی یک خط بکشید.

مرحله پنجم: پخت کلوچه

با کاردک کلوچه های قالب زده را روی سینی چرب شده بچینید و در فر با دمای 180 درچه به مدت 20 تا 25 دقیقه قرار دهید. بعد از مدت گفته شده کلوچه ها را از فر خارج و بزایرد خنک شود سپس با چای نوش جان کنید.

فوت و فن های طرز تهیه کلوچه اهری

  1. ماستی که در تهیه این کلوچه استفاده می کنید نباید حیلی آبدار باشد.
  2. اگر از طعم زنجبیل خوشتان می آید می توانید مقدار آن را در دستور تهیه بیشتر کنید.
  3. بعد از اینکه روی کلوچه ها را رومال کردید می توانید مقداری کنجد نیز روی کلوچه ها بریزید و در ادامه در فر قرار دهید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: