آبگوشت یک غذای خوشمزه و مقوی ایرانی است که شامل گوشت، دنبه، نخود و گوجه فرنگی است که با زمان زیاد و حرارت کم می پزند و در دو مرحله سرو می کنند مرحله اول تریت نان برشته در آب گوشت و مرحله دوم کوبیدن مخلفات آبگوشت همان گوشت کوبیده که با نان و مخلفات زیادی از جمله سیر ترشی، پیاز و سبزی خوردن نوش جان می کنند. با آشمزی همراه باشید با طرز تهیه آبگوشت فلفل همدان.

مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه آبگوشت فلفل :

گوشت آبگوشتی500 گرم
نخود100 گرم
فلفل سبز همدان100 گرم
پیاز1 عدد
سیر2 حبه
گوجه2 عدد
سیب زمینی2 عدد
زیره سبز1 قاشق چایخوری
زنجبیل1 قاشق چایخوری
نمک، فلفل، زردچوبه و زعفرانبه میزان لازم
روغنبه میزان لازم

طرز تهیه آبگوشت فلفل همدان:

مرحله اول آماده سازی مواد اولیه:

از 24 ساعت قبل پخت آبگوشت، لوبیا و نخود را پاک کرده و می شوییم و در آب خیس می کنیم و در این 24 ساعت چندین بار آب حبوبات را عوض می کنیم. پیاز را پوست گرفته و به شکل نگینی خرد می کنیم. سیر را پوست گرفته و خرد می کنیم. گوجه ها را پوست کنده و پوره می کنیم.

مرحله دوم تهیه بار گذاشتن آبگوشت:

در این مرحله داخل قابلمه مناسبی کمی روغن ریخته سیر و پیاز را داخل روغن کمی تفت می دهیم و به آن زیره سبز، زنجبیل، زردچوبه و فلفل می افزاییم حالا گوشت را افزوده و تا جایی که رنگ گوشت تغییر کند گوشت را تفت می دهیم.

مرحله سوم افزودن حبوبات:

حالا که گوشت خوب تفت خورد پوره گوجه فرنگی و حبوبات را می افزاییم و تا جایی که روی مواد پوشیده شود آب جوشیده می ریزیم و اجازه می دهیم تا خوب با حرارت کم به آرامی پخته شود.

مرحله چهارم افزدن سیب زمینی:

زمانیکه 2/3 زمان پخت گوشت سپری شد سیب زمینی ها را پوست کنده و به آبگوشت می افزاییم. تا پخت کامل گوشت سیب زمینی پخته و طعم و غلظت به آبگوشت بدهند.

مرحله پنجم افزودن رب گوجه فرنگی:

داخل تابه مناسبی روغن ریخته رب را سرخ کنید تا رنگ رب آزاد شود سپس فلفل های خرد شده را به همراه نمک، زعفران بیفزایید و این سس را زمانی که گوشت کاملا پخته شد به آبگوشت اضافه کنید و 30 دقیقه دیگر بعد از افزودن رب اجازه دهید تا آبگوشت فلفل جا بیفتد.

نکات و فوت و فن تهیه آبگوشت فلفل:

  1. آب آبگوشت را طوری تنظیم کنید که میان کار نیازی نباشد به آن آب اضافه کنید که تقریبا 6 تا 8 لیوان کافیست.
  2. توجه داشته باشید گوشت و حبوبات آبگوشت را با گوشتکوب بکوبید تا حالت کشدار بگیرد.
  3. از آب جوشیده سرد شده برای طبخ آبگوشت استفاده کنید.
  4. برای اینکه فلفل طعم تلخی به آبگوشت ندهد فلفل ها را بلانچ می کنیم. (فلفل را داخل آب و نمک در حال جوش انداخته و بعد از 1 دقیقه آبکش کنید)

راز خوشمزگی آبگوشت فلفل:

  1. برای طعم منحصر به فرد آبگوشت از 2 عدد لیمو عمانی اعلا در 1 ساعت آخر پخت استفاده کنید چون عطر و طعم بی نظیری به آبگوشت می دهد.
  2. برای استفاده از لیمو عمانی هم بهتر است تا لیمو ها را 2 ساعت داخل آب داغ قرار دهید تا تلخی آنها گرفته شود و بعد حفره ای روی آنها ایجاد کرده و بعد داخل آبگوشت بیندازید.
3.7/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: