شله زرد برای 15 نفر یکی از دسر های خوشمزه و خوش رنگ هست که حتی رنگ زرد زیبای آن بسیار شادی بخش است و به دلیل استفاده از زعفران این دسر بسیار سالم و شاداب کننده است. شله زرد را اغلب برای ماه رمضان یا شهادت های اهل بیت تهیه می کنند اما گفتنی است که این دسر را می توانید به عنوان صبحانه نیز استفاده کنید و از مزه شیرین و خوش طعم آن نهایت استفاده را کرده و روز خود را با تغذیه ای سالم و با نشاط آغاز کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه شله زرد برای 15 نفر را به شما آموزرش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شله زرد برای 15 نفر

برنج نیم دانه3 لیوان
آب18 لیوان
شکر6 لیوان
گلاب2 لیوان
زعفران دم کردهبه مقدار لازم
عرق هل یا هل آسیاب شده2 ق غذاخوری
خلال بادام3/4 لیوان
خلال بادام و پستهبه مقدار لازم برای تزیین

مراحل طرز تهیه شله زرد برای 15 نفر

مرحله اول: آماده کردن

برنج را از شب قبل پیمانه زده و بشویید سپس در ظرفی بزرگ ریخته و به اندازه 2 بند انگشت به آن آب اضافه کنید و بزارید خیس بخورد. وقتی خواستید شروع به پخت کنید بهتر است خلال بادام را داخل یک ظرف ریخته و گلاب را به آن اضافه کنید و بگذارید خیس بخورد این کار باعث می شود بادام معطر تر شود.

مرحله دوم: پخت شله زرد

برنج خیسانده شده را با اب روی حرارت متوسط شعله گاز قرار داده و مدت یک ساعت بپزد. بعد این مدت زمان زعفران دم کرده را به آن اضافه کرده به مدت ده دقیقه صبر کرده و آن را هم می زنیم سپس شکر را اضافه کرده و دوباره هم می زنیم. بعد اضافه کردن شکر 20 دقیقه به ان زمان می دهیم و بعد از این تایم شله زرد شما آماده است. فقط وقتی گاز را خاموش کردید یک دمکنی پارچه ای روی درب قابلمه بکشید و تقریبا ده دقیقه اجازه دهید با شعله خاموش دم بکشد و کامل جا بیفتد. اگر از دمکنی استفاده نکنید باعث می شود شله زرد شما آب بیندازد. شله زرد را داخل ظرف مورد نظر ریخته و بزارید تا سرد شده و روی آن بسته شود سپس به طور دلخواه تزیین کنید.

فوت و فن های طرز تهیه شله زرد

  1. شله زرد پس از سرد شدن غلیظ تر می شود به همین دلیل خیلی سفت برندارید.
  2. شله زرد را می توانید با خلال پسته، گل محمدی، دارچین، خلال بادام، بادام تازه و … تزیین و نوش جان کنید.
  3. هیچ وقت زعفران را بعد از شکر به مواد اضافه نکنید چون شکر باعث می شود زعفران به خوبی به برنج رنگ ندهد و شله زرد شما رنگ خوبی به خود نگیرد.
  4. اگر می خواهید کمی شله زرد شما روغنی شود می توانید مقداری کره به آن اضافه کنید.

4.4/5 - (29 امتیاز)

دسته بندی شده در: