لوبیا پلو زرد به لوبیا پلویی گفته می شود که در آن از رب استفاده نشود و به جای رب از زعفران و زردچوبه که باعث زرد شدن لوبیا پلو می شود استفاده می شود. از خواص زردچوبه می توان به ضد تورم، سفید کننده دندان، خشک کردن زخم ها و تصیفیه کننده خون اشاره کرد. از این غذا می توانید برای مهمانی ها و پذیاریی های خود به عنوان یک غذای مجلسی نیز استفاده کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه لوبیا پلو زرد را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه لوبیا پلو زرد

لوبیا سبز300 گرم
برنج2 پیمانه
زعفران دم کردهبه میزان دلخواه
گوشت چرخ کردهبه میزان دلخواه
زردچوبه، فلفل، نمک و دارچینبه میزان لازم
گلابکمی
پیاز1 عدد

طرز تهیه لوبیا پلو زرد

مرحله اول: تفت دادن پیاز

ابتدا پیاز را پوست کنید و خرد کنید سپس در تابه روغن بریزید و پیاز را به تابه اضافه کنید و هم بزنید تا سرخ شود. در ادامه لوبیا سبز را پاک کنید و بشورید و با چاقو خرد کنید سپس گوشت چرخ کرده را به پیاز اضافه کنید و هم بزنید تا ترکیب شوند.

مرحله دوم: تهیه سس لوبیا پلو

لوبیا سبز خرد شده را به تابه اضافه کنید و با مواد دیگر تفت دهید. گلاب و زعفران دم کرده را به تابه اضافه کنید. سپس فلفل و نمک را همراه زردچوبه اضافه کنید سپس مقداری آب به مواد اضافه کنید و بزارید برای چند دقیقه با درب بسته بپزد.

مرحله سوم: پخت برنج

برنج را پاک کنید و با اب بشورید و اگر زمان داشتید بزارید خیس بخورد. برنج را با دو برابر مقدار پیمانه ای که زدید در آن آب بریزید و روی گاز قرار دهید تا بجوشد و آب ان کشیده شود سپس برنج را آبکش کنید. در کف قابلمه روغن بریزید و برای ته دیگ نان در ته قابلمه قرار دهید.

مرحله چهارم: ترکیب کردن لوبیا با برنج

مقداری از برنج را در قابلمه بریزید سپس از مواد لوبیایی که تهیه کردید مقداری در برنج بریزید و کمی هم بزنید و این کار را انجام دهید تا جایی که برنج تمام شود. در ادامه برنج را همراه دمکنی روی حرارت ملایم قرار دهید تا بپزد. چند دقیقه مانده به خاموش کردن گاز مقداری دارچین به لوبیا پلو اضافه کنید و گاز را خاموش کنید.

فوت و فن های طرز تهیه لوبیا پلو زرد

  1. شما می توانید به جای گوشت چرخ کرده از مرغ پخته شده که ریش ریش کردید یا گوشت ریش ریش شده نیز استفاده کنید.
  2. شما می توایند این لوبیا پلو را بدون آبکش کردن و به صورت کته نیز تهیه کنید.
  3. گلاب قابل حذف است اما می توانید برای طعم و عطر بهتر از گلاب نیز استفاده کنید.
Rate this post

دسته بندی شده در: