پنیر خانگی یکی از پنیر های بسیار خوشمزه می باشد که می توانید به سرعت در خانه تهیه کنید. پنیر خانگی را می توانید به روش های مختلفی در خانه تهیه کنید ولی بهترین روشی که تست شده است با سرکه می باشد زیرا به سرعت تهیه می شود. در تهیه پنیر خانگی مهم ترین نکته استفاده از شیر پر چرب محلی می باشد که باعث خوشمزه تر شدن پنیر می شود و استفاده از شیر پاستوریزه اصلا برای تهیه این پنیر مناسب نیست. امروز در آشمزی طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه پنیر خانگی:

شیر محلی2 کیلوگرم
سرکه سفید6 ق غذا خوری
نمکبه مقدار لازم

طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه سفید:

مرحله اول: جوشاندن شیر

شیر محلی را داخل قابلمه بریزید و مداوم هم بزنید تا شیر کم کم گرم شود و به جوش بیاید و می توانید یک قاشق فلزی داخل قابلمه قرار دهید تا مانع سر رفتن شیر شود. شیر وقتی شروع به قل زدن کردن باید از روی حرارت بیفتد.

مرحله دوم: افزودن سرکه

سرکه را اندازه کنید و داخل شیر بریزید و مجدد قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا شروع به بریدن شدن کند و آب پنیر شروع به رنگ سبز شدن کند. وقتی کاملا بریده شده قابلمه را از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم: تهیه پنیر

یک کیسه نخی را بردارید و داخل آبکش قرار دهید و آبکش را روی یک قابلمه قرار دهید. حالا بریده های شیر را داخل کیسه نخی بریزید و کمی با دست فشار دهید و به آن شکل دهید. روی پنیر جسم سنگین قرار دهید و برای 45 دقیقه بگذارید تا پنیر شکل بگیرد. آب پنیر را صاف کنید و به مقدار دلخواه خود نمک اضافه کنید و هم بزنید بعد از شکل گرفتن پنیر آن را برش بزنید و داخل آب نمک قرار دهید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه پنیر خانگی خوشمزه در خانه

  1. اگر سرکه را به شیر در حال جوش اضافه کنید باعث سفت شدن پنیر می شود.
  2. آب و نمک را می توانید طبق ذائقه خود تنظیم کنید.
  3. از سرکه سیب خانگی نیز می توانید استفاده کنید.
  4. می توانید به دلخواه به پنیر خود زیره سیاه یا دانه شوید اضافه کنید.
  5. می توانید آب پنیر را بعد از سرد شدن میل کنید.

3.7/5 - (33 امتیاز)

دسته بندی شده در: