کتلت ترکیه ای یکی از کتلت های معروف ترکیه است که نام دیگر آن کادین بودو است. در ترکیه به کتلت کوفته نیز گفته می شود که ترکی ها کتلت هایشان ضخیم تر از ایرانی ها است. این غذا را می توانید همراه برنج یا نان و مخلفات میل کنید. دستور تهیه این کتلت کمی با دستور تهیه کتلت و شامی های ما متفاوت است مثلا در آن از برنج استفاده می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه کتلت ترکیه ای را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه کتلت ترکیه ای

گوشت چرخ کرده700 گرم
پیاز2 عدد
تخم مرغ2 عدد
برنج3/4 پیمانه
آب3 لیوان
آرد سوخاری1 پیمانه
آرد سفید1 پیمانه
زیره1/2 ق چای خوری
پودر سیر1 ق چای خوری
فلفل سیاه1/2 ق چای خوری
سماق1 ق چای خوری
آویشن1 ق چای خوری

طرز تهیه کتلت ترکیه ای

مرحله اول: تفت دادن گوشت چرخ کرده

گوشت چرخ کرده را در تابه بریزید و روی گاز قرار دهید. با کفگیر هم بزنید و برای اینکه گوشت چرخ کرده ها خیلی به هم نچسبد 2 تا 3 قاشق غذا خوری به آن آب اضافه کنید و با کفگیر تفت دهید. نیازی به اضافه کردن روغن برای تفت دادن نیست چون چربی موجود در گوشت چرخ کرده برای تفت دادن کافی است. بعد از اینکه گوشت کمی سرخ شد و تغییر رنگ داد گاز را خاموش کنید.

مرحله دوم: تفت دادن پیاز

پیاز را پوست کنید و خرد کنید. سپس پیاز را به گوشت چرخ کرده اضافه کنید. می توانید کمی ادویه نیز در این مرحله به مواد اضافه کنید.

مرحله سوم: ترکیب کردن مواد

برنج را با 3 لیوان آب و نمک در یک قابلمه بریزید و روی گاز قرا دهید. بزارید برنج بپزد سپس آبکش کنید. برنج را در یک کاسه بریزید و باقی گوشت چرخ کرده خام را همراه گوشت چرخ کرده و پیاز تفت داده شده اضافه کنید. پودر سیر و زیره را همراه نمک به مواد اضافه کنید و هم بزنید. سایر ادویه های گفته شده در دستور را نیز اضافه کنید.

مرحله چهارم: اضافه کردن تخم مرغ

یکی از تخم مرغ ها را بشکنید و به مواد داخل کاسه اضافه کنید و خوب هم بزنید. مواد را با دست کمی ورز دهید و به اندازه یک دایره با اندازه متوسط از مواد بردارید و آن را گرد کنید.

مرحله پنجم: سرخ کردن کتلت ها

در این مرحله کمی از دایره کتلت ها در کف دست خود پهن کنید و آن را در آرد سفید بغلتانید سپس در تخم مرغ هم زده نگه دارید و بعد از آن در آرد سوخاری بغلتانید. در یک تابه روغن بریزید و کتلت ها را در آن سرخ کنید.

فوت و فن های طرز تهیه کتلت ترکیه ای

  1. این کتلت را خیلی نازک نکیند چون این کتلت باید کمی ضخیم باشد.
  2. برای سرخ کردن کتلت حرارت را زیاد نکنید چون کتلت ها مغز پخت نمی شود.
  3. هر 30 ثانیه یکبار کتلت ها را زیر و رو کنید تا نسوزد و هر دو طرف آن سرخ شود.
Rate this post

دسته بندی شده در: