کته گوجه و زیره یک غذای خوشمزه و مقوی است که اغلب بانوان ایرانی آن را طبخ می کنند و از فواید این غذا بهره می برند. زادگاه زیره شهر زیبای کرمان است که زیره سیاه در این شهر به صورت خودرو رشد می کند و دارای خواصی چون کلسیم، منیزیم، ویتامین A، آنتی اکسیدان، فیبر و طبعی گرم می باشد. از زیره داخل دمنوش ها و در غذا ها به عنوان ادویه استفاده می شود. امروز می خواهیم کته گوجه زیره ای را به شما آموزش دهیم تا بتوانید بیشتر این ادویه پرفایده را مصرف کنید پس با آشمزی همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه دمی گوجه زیره ای:

برنج2 پیمانه
گوجه4 عدد
رب گوجه1 قاشق غذا خوری
پودر زیره سیاه1 قاق غذا خوری
نمک، فلفل، زردچوبهبه میزان لازم
پیاز1 عدد
روغنبه میزان لازم
قرص عصاره مرغ1 عدد

دستور پخت کته گوجه و زیره

مرحله اول آماده سازی مواد اولیه:

ابتدا پیاز را پوست کنده و نگینی ریز خورد می کنیم. حالا گوجه ها را داخل ظرف آب جوش انداخته و پوست آنها را جدا می کنیم و با رنده یا گوشتکوب برقی پوره می کنیم. برنج را شسته و کمتر از میزان برنج دمی داخلش آب می ریزیم و به مدت یک ساعت با نمک خیس می کنیم.

مرحله دوم آماده سازی سس گوجه:

ابتدا داخل تابه ای روغن ریخته داغ که شد پیاز را در آن سرخ می کنیم و اجازه می دهیم تا کاملا طلایی شود سپس ادویه ها و رب را افزوده و تفت می دهیم تا عطر زیره بلند شود. حالا پوره گوجه را هم اضافه می کنیم اجازه می دهیم تا پخته و روغن بیفتد و به سسی غلیظ تبدیل شود.

مرحله سوم آماده سازی برنج برای دمی گوجه زیره ای:

برنج را روی حرارت گذاشته و اجازه می دهیم تا پخته و آب آن کشیده شود 2/3 آب خورشت که کشیده شد سس گوجه را افزوده و به آرامی مخلوط می کنیم در این فاصله داخل قابلمه دیگری را ته دیگ دلخواه می گذاریم (برنج را داخل قابلمه ریخته از اطراف برنج را به سمت مرکز قابلمه هدایت می کنیم تا در فاصله دم کشیدن برنج به دیواره های قابلمه نچسبد و نسوزد) درب قابلمه را می گذاریم تا به مدت 1 ساعت دم بکشد حالا برنج را داخل ظرف سرو کشیده و نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن خوشمزه شدن کته گوجه زیره ای:

  1. زمان سرو یک قاشق غذا خوری روغن محلی یا کره آب شده روی برنج بدهید.
  2. در کنار این برنج این برنج می توانید تخم مرغ سرخ شده هم سرو کنید.
  3. اگر با اینکه زیره در غذا مشخص باشد مشکلی ندارید دانه زیره را جایگزین پودر زیره کنید.(دانه زیره 2 قاشق غذا خوری)

4.3/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: