قورمه سبزی تهرانی یکی از غذا های اصیل ایرانی است که قدمت 2000 تا 5000 ساله دارد و در مناطق مختلف هم کمی روش تهیه آن ممکن است تغییر کند همچنین این خورش در تمام گروه های سنی طرفدار خاص خودش را دارد و این غذ به دو صورت پخت می شود که در روش اول از گوشت قرمز گوسفندی استفاده می شود و در روش دیگر از مرغ استفاده می شود. قورمه سبزی یک غذای ملی ایرانی محسوب می شود و یک سری فوت و فن دارد که به جا افتادن و تهیه یک قورمه سبزی عالی به شما کمک می کند. این غذا به قدری در میان ایرانیا محبوب است که یک روز را به این نام اختصاص داده اند نخستین روز شنبه از ماه آذر را روز جهانی قورمه‌ سبزی نامیده‌اند این روز تقریبا سه روز پس از روز شکرگزاری در غرب است. امروز در آشمزی طرز تهیه قورمه سبزی تهرانی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه قرمه سبزی تهرانی

پیاز1 عدد
سبزی قرمه1 کیلو و نیم
لوبیا قرمز1 لیوان
گوشت گوسفندی300 گرم
لیمو عمانی4 عدد
نمک و فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه قورمه سبزی تهرانی

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

لوبیا چیتی را از شب قبل پاک کرده و چند بار با آب خوب و تمیز بشویید سپس مقداری آب در آن باقی بزارید و کنار گذاشته تا خیس بخورد. در زمان پخت پیاز را پوست کنده و خرد کنید. گوشت گوسفندی را پاک کرده و بشویید سپس به صورت خورشی برش دهید. سبزی قرمه که شامل تره، شنبلیله، جعفری، گشنیز و اسفناج یا برگ چغندر است را تهیه کرده و پاک کنید سپس با آب و مقداری مایع تمیز کننده سبزی بشویید و بزارید آب آن خشک شود. سبزی ها را با کارد خرد کنید.

مرحله دوم: ترکیب کردن و تفت دادن مواد

در یک تابه مقداری روغن ریخته و پیاز های خرد شده را به تابه اضافه کنید بعد از اینکه کمی تفت داده شد زردچوبه و فلفل را به آن اضافه کنید. گوشت خرد شده را نیز اضافه کرده و کمی با پیاز تفت دهید. سبزی را بعد از خرد کردن در یک تابه حاوی مقداری روغن ریخته و سرخ کنید.

مرحله سوم: ریختن مواد در قابلمه و پخت قرمه سبزی

یک قابلمه مناسب را برداشته و در آن پیاز و گوشت تفت داده شده را بریزید سپس سبزی سرخ شده و آب اضافی لوبیا قرمز را خالی کرده و لوبیا قرمز را نیز اضافه کنید. سپس مقداری آبجوش در آن بریزید و بزارید به مدت 4 ساعت روی شعله کم به آرامی بپزد و جا بیفتد. در آخر لیمو عمانی را سوراخ کرده و بزارید در آب کمب بجوشد تا تلخی آن گرفته شود سپس به خورش اضافه کردهخ و کمی صبر کنید تا طعم آن در خورش در بیاید سپس خورش را میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه قورمه سبزی تهرانی

  1. هنگامی که لیمو عمانی را به خورش اضافه می کنید می توانید مقداری شنبلیله خشک را کمی تفت دهید و به خورش اضافه کنید که این باعث خوش طعم و عطر شدن خورش می شود.
  2. قورمه سبزی نباید شل و آبکی باشد پس میزان آب استفاده شده را دقت کنید.
  3. اگر می خواهید روغن فراوانی روی خورش شما باشد 5 دقیقه آخر پخت چند تکه یخ به خورش اضافه کنید.

طرز تهیه قورمه سبزی

4.7/5 - (7 امتیاز)

دسته بندی شده در: