کوکو قندی اصفهان  بیشتر حکم دسر را دارد و در ایام ماه مبارک رمضان بیشتر از زمان های دیگر سرو می شود و همان طور که از اسم ان پیدا است متعلق به شهر زیبای اصفهان است. ممکن است شما هم در شهر خودتان چیزی شبیه به این غذا داشته باشید. این کوکو تقریبا شبیه خاگینه است که بسیار مقوی بوده و یک میان وعده کامل محسوب می شود. مواد پایه و اصلی این دسر شکر و سیب زمینی و تخم مرغ است که به آن مواد طعم دهنده و عرقیجاتی مانند گلاب اضافه می شود که آن را خوش بو و طعم می کند. در استان های مشهد، تبریز و قزوین این نوع کوکو پخته می شود. کوکوی قزوینی با کوکوی اصفهانی در ترکیب سیب زمینی و تخم مرغ و طعم دهنده ها با هم متفاوت هستند. هر دو کوکو داخل تابه یا فر پخته می شود و با شهد شیرین می شود با این تفاوت که در کوکوی قزوینی باید کوکوی برش خورده داغ داخل شهد خنک قرار بگیرد و مجددا تا ۱۰ دقیقه درون فر یا روی گاز گذاشته شود تا بافت کوکو کاملا شیرین شود. برای سبک شدن بافت کوکوی قزوینی می بایست از چند قاشق ماست خامه ای استفاده کرد. در ضمن ریختن بکینگ پودر در کوکو سلیقه ای بوده زیرا به علت استفاده از تخم مرغ، کوکوها کاملا پف می کنند. امروز در آشمزی طرز تهیه کوکو قندی اصفهان را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه کوکو قندی

سیب زمینی3 عدد
تخم مرغ4 عدد
زعفران دم کردهبه میزان لازم
شکر1 و 1/2 پیمانه
آب2 پیمانه
گلاب1/4 پیمانه
هلچند دانه
ماستبه مقدار لازم

طرز تهیه کوکو قندی

مرحله اول: آماده کردن سیب زمینی

سیب زمینی ها را با آب بشویید سپس در یک قابلمه آب بریزید و سیب زمینی ها را در آن قرار دهید. زیر گاز را روشن کرده و قابلمه را روی شعله قرار دهید و صبر کنید تا سیب زمینی آب پز شود. بعد از اینکه سیب زمینی پخت آن را از قابلمه خارج کرده و پوست آن را جدا کنید. با استفاده از یک رنده سیب زمینی ها در یک کاسه رنده کنید.

مرحله دوم: ترکیب کردن مواد لازم

تخم مرغ ها را شکسته و در کاسه ای که سیب زمینی ها را رنده کرده بودید بریزید سپس با قاشق مواد را با هم هم بزنید. وقتی مواد به خوبی ترکیب شد ماست را نیز اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله سوم: تهیه شهد کوکو قندی

در یک ظرف آب بریزید سپس هل و گلاب را اضافه کرده سپس شکر را نیز اضافه کنید و هم بزنید. مواد را روی شعله گذاشته و بزارید بجوشد وقتی شهد غلیظ شد زعفران دم کرده نیز اضافه کرده و بزارید کمی بجوشد.

مرحله سوم: ریختن مواد در تابه

در یک تابه کمی روغن بریزید سپس آن را روی شعله قرار دهید از مواد کوکو در تابه بریزید. وقتی یک طرف ان سرخ شد مقداری از شهد را در تابه بریزید و بزارید به طور کامل در کوکو حل شود.

مرحله چهارم: تهیه کوکو قندی در فر

فر را از قبل گرم کرده و سینی فر را چرب کنید سپس مواد کوکو را در سینی ریخته و دمای فر را روی 190 درجه به مدت 45 دقیقه قرار دهید تا کوکو قندی به طور کامل بپزد.

فوت و فن های طرز تهیه کوکو قندی

  1. توجه داشته باشید موادی که در تابه می ریزید خیلی قطر آن نازک یا ضخیم نباشد.
  2. برای این که کوکو کمی بیشتر پف کند می توانید مقداری بکینگ پودر نیز در آن بریزید.
  3. در صورت دوست داشتن می توانید از خلال بادام و خلال پسته در شهد نیز استفاده کنید.
  4. اگر احساس کردید کوکو شما کمی شل است می توانید 2 قاشق غذا خوری آرد برنج به آن اضافه کنید.
2/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: