شیرینی نارگیلی خانگی یکی خوشمزه ترین شیرینی های ما ایرانی هاست که در عید نوروز پخته می شود. شیرینی نارگیلی را هم به مدل پفکی و هم آردی می پزند. برای داشتن شیرینی نارگیلی خانگی حتما سعی کنید مواد را با ترازو وزن کرده تا به نتیجه مطلوب برسید. سعی کنید پودر نارگیل را تازه تهیه کنید و حتما در یخچال نگه داری کنید زیرا پودر نارگیل بوی مواد اطرافش را به سرعت جذب می کند. حتما ان را در پلاستیک ضخیم قرار بدید. نکات طلایی شیرینی نارگیلی را انتها صفحه مطالعه کنید تا یک شیرینی خوب و بازاری را بتوانید در منزل به راحتی تهیه کنید. امروز یک دستور فوق العاده و امتحان شده شیرینی نارگیلی خانگی را در آشمزی یاد میگیریم. همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی نارگیلی خانگی

پودر نارگیل چرب150 گرم ( 1 لیوان سر صاف + 1 لیوان یک بند انگشت خالی )
سفیده تخم مرغ150 گرم ( حدود 5 عدد )
روغن مایع90 گرم (حدود نصف لیوان)
شکر300 گرم ( 1 + 1/3 پیمانه )
وانیل1/8 ق چای خوری
آبلیمو1.5 ق چای خوری

طرز تهیه شیرینی نارگیلی پفکی

مرحله اول ( چرخ کردن مواد )

شکر و پودر نارگیل و نصف بیشتر سفیده و نصف بیشتر روغن را باهم در ظرفی مخلوط کنید و از چرخ گوشت رد کنید تا یکدست شود اگر چرخ گوشت نداشتید از غذاساز استفاده کنید بدین صورت که اول شکر و پودر نارگیل را داخل غذاساز ریخته و چند پالس بزنید تا ریز شود سپس روغن مایع سفیده را اضافه کنید و چند پالس زده تا مواد ریز و یکدست شوند .

مرحله دوم ( داغ زدن )

مواد را در ظرفی ریخته و روی بخار آب قرار داده (روش بن ماری ) و مدام به صورت دورانی هم بزنید تا کمی گرم شود. ظرف را از روی حرارت بردارید سپس باقی مانده سفیده و روغن مایع و وانیل و در آخر آبلیمو را اضافه کنید و دوباره مواد را روی بخار آب قرار داده و مدام و سریع هم بزنید. مراقب باشید مواد نباید قل بخورد زیرا شیرینی براق نمی شود. مواد روی شیرینی کم کم لعاب می اندازد و به غلظت فرنی می رسد وقتی به این حالت رسید انگشت خود را داخل مواد زده شکر باید کاملا ذوب شده باشد و دانه های شکر احساس نشود در این مرحله داغ زدن تمام می شود.

مرحله سوم ( پخت )

مواد را از روی حرارت برداشته و به ظرف دیگر منتقل کنید تا کاملا خنک شود ( به هیچ عنوان برای خنک شدن از یخچال استفاده نکنید). فر را در دمای 180 درجه روشن کرده و بمدت 10 دقیقه می گذاریم تا گرم شود، سپس داخل سینی فر کاغذ روغنی انداخته و کمی چرب کنید و با جسمی گرد روی کاغذ روغنی دایره های یک اندازه کشیده تا شیرینی هایی یک شکل و یک سایز داشته باشید (می توان چشمی هم مواد را ریخت) مواد شیرینی را داخل قیف ریخته و سر آن را قیچی کنید (نیاز به ماسور نیست) و با فاصله از هم روی دایره بریزید و در آخر نوک انگشت خود را چرب کرده و قسمت قله ای روی شیرینی صاف کنید سپس 10 دقیقه با حرارت 200 درجه بپزید و بعد از ان حرارت روی 175 درجه قرار داده و 15 دقیقه دیگر صبر کنید تا شیرینی پف کند و ترک دار شود سپس از فر خارج کرده صبر کنید تا خنک شود سپس از کاغذ روغنی را جدا کرده و میل نمایید.

نوش جان

نکات و فوت و فن های شیرینی نارگیلی خانگی

 • مهم ترین مرحله شیرینی نارگیلی داغ زدن آن است اگر درست انجام شود یک شیرینی براق و ترک خورده خواهید داشت.
 • اگر زمان داغ زدن موادتون زیادی شل بود کمی پودر نارگیل و اگر سفت شد کمی سفیده تخم مرغ ولی اگر تمام مواد اندازه شود نیازی نیست.
 • در مرحله داغ زدن مواد باید به گونه ای گرم باشد که انگشت را داخلش فرو کنید گرما را حس کند ولی نسوزد.
 • اگر زیاد مواد را داغ بزنید زیر شیرینی بعد از پخت فرو می رود.
 • حتما پودر نارگیل خوب و مرغوب تهیه کنید.
 • مرحله داغ زدن حدود 45 دقیقه ممکن است طول بکشد.
 • دما در فرهای مختلف متفاوت است پس حتما شیرینی را چک کنید به محض طلایی شدن آنها را از فر خارج کنید.
 • در فر برقی 20 درجه حرارت ها را کمتر کنید.
 • اگر مواد را در یخچال قرار بدهید مواد شیرینی خراب می شوند.
 • شیرینی ها را زیاد در فر نگذارید وگرنه خشک می شود.
 • این شیرینی بمدت 10 روز در دمای محیط و 2 ماه در فریرز قابل نگهداری می باشد.
5/5 - (4 امتیاز)

دسته بندی شده در: