در آشمزی قصد داریم شما عزیزان را با غذای سنتی شهر قزوین به نام شیرین پلو با مرغ آشنا کنیم. شیرین پلو یکی از غذاهایی است که مردمان قزوین در مراسمات عروسی و جشن های مهم نیز استفاده می کنند. شیرین پلو به دلیل کوکوی شیرینی که دارد این نام را به خود گرفته است. همانطور که گفته شد، شیرین پلو یک غذای سنتی و مجلسی است که با خلال پسته و بادام و شهد به همراه کوکوی شیرین و ران مرغ سرو می شود. در آشمزی همراه ما باشید برای تهیه و دستور پخت شیرین پلو با مرغ.

همچنین ببینید: طرز تهیه زرشک پلو با مرغ سرخ شده

مواد لازم برای تهیه شیرین پلو با مرغ

ران مرغ۴ عدد
برنج۴ پیمانه
تخم مرغ۵ عدد
سیب زمینی۳ عدد
شکر۱ لیوان
آببه میزان لازم
زعفران۱ فنجان
خلال پسته و بادام و نارنج و پودر پستهبه میزان لازم
روغن جامد۱ قاشق غذاخوری
روغن مایعبه میزان لازم
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، رزماری، پودر کاریبه میزان لازم
پیاز۱ عدد
گلاب۱ فنجان

طرز تهیه شیرین پلو با مرغ قزوین

مرحله اول: برنج

برنج را پاک کرده و بشوئید، سپس به همراه ۶ پیمانه آب خیس کنید و زمان دهید تا چند ساعتی خیس بخورد. سپس قابلمه برنج را با ۱ قاشق غذا خوری نمک به همراه روغن جامد بریزید و روی حرارت بگذارید تا آب برنج تمام شود و در صورت دلخواه برنج را آبکش کرده و ته دیگ انداخته و سپس برنج را در قابلمه برگردانید و به مدت ۱ ساعت دم بگذارید.

مرحله دوم: مرغ

در یک قابلمه پیاز را خرد کرده و بریزید و کمی روغن ریخته و قابلمه را روی حرارت بگذارید تا پیاز کمی سرخ شود. سپس تکه های مرغ را داخل قابلمه بیندازید و ادویه ها را اضافه کنید. پس از کمی تفت خوردن و بلند شدن عطر ادویه ها به مقدار ۳ لیوان آب داخل قابلمه بریزید و درب قابلمه را بزارید تا به مدت ۱ ساعت و نیم مرغ پخته شود.

مرحله سوم: تزئینات

خلال بادام و پسته را به همراه کمی روغن و گلاب بر روی حرارت تفت دهید و سپس برای تزئين کنار بگذارید. خلال نارنج را در ۲ لیوان آب ریخته و روی حرارت بگذارید و زمان دهید تا آب به جوش آید. سپس آبکش کنید و دوباره این مرحله را تکرار کنید تا تلخ آب نارنج گرفته شود.

مرحله چهارم: کوکو شیرین

سیب زمینی ها را رنده ی ریز زده و به همراه تخم مرغ ها با هم مخلوط کنید. در تابه روغن ریخته و کوکو را داخل تابه بریزید و زمان دهید تا یک طرف کوکو پخته شود و برگردانید تا هر دو طرف کوکو پخته شود. سپس از روی حرارت بردارید.

مرحله پنجم: شهد

در یک قابلمه شکر را به همراه آب بریزید و زمان دهید تا شکر در آب حل شود. وقتی در کنار شهد شروع به مروارید زدن کرد، شهد در حال آماده شدن است و کمی زعفران و گلاب به آن اضافه کرده و از روی حرارت بردارید.

مرحله ششم: سرو شیرین پلو با مرغ

برنج دم کشیده شده را در دیس بکشید و کمی از آن را برداشته و با زعفران مخلوط کنید و برنج زعفرانی و خلال پسته و بادام و همینطور خلال نارنج را برای تزئین روی برنج استفاده کنید. از شهد آماده شده بر روی کوکو ها بریزید و با پودر پسته تزئین کنید و کوکو ها را کنار برنج سرو کنید. مرغ آماده شده را نیز در ظرف مورد نظر سرو کنید. شیرین پلو با مرغ آماده است و می توانید به همراه چاشنی مورد نظر نوش جان فرمائید.

نکات و فوت و فن های مهم در تهیه شیرین پلو با مرغ

  1. برای تهیه کوکو شیرین مهم ترین نکته اندازه ی سیب زمین با تخم مرغ است که باید هم اندازه باشد.
  2. پلو را می توانید به صورت ته چین تهیه کنید.
  3. برای تهیه شربت نصف استکان زعفران به اضافه ی نصف استکان گلاب و همینطور شکر و آب که مقدار اندازه اش در دستور آورده شده است.
  4. برای آماده کردن خلال نارنج حتما چند بار آب نارنج را عوض کنید تا تلخ آبش گرفته شود.
  5. مرغ را پس از آبپز کردن می توانید سرخ کنید تا شکیل شود.
  6. برای تزئین می توانید از پوست پرتقال و یا سیب زمینی مدل دار استفاده کنید.
  7. شیرین پلو یک غذایی است که در کنارش باید غذای دیگر باشد.
  8. از شیرین پلو برای مجلسی بودن و سنگین شدن پذیرائي استفاده می شود.
  9. شیرین پلوی اصل زرشک ندارد، ولی در صورت دلخواه می توانید از زرشک استفاده کنید.
4.6/5 - (5 امتیاز)

دسته بندی شده در: